key-school

Οδηγός ΕΠΑ.Λ.

  • Η Α΄ Τάξη των ΕΠΑ.Λ. χαρακτηρίζεται ως τάξη προσανατολισμού και περιλαμβάνει κύκλους επαγγελματικών μαθημάτων.
  • Η Β΄ Τάξη χωρίζεται σε επαγγελματικούς τομείς και
  • Η Γ΄ Τάξη σε ειδικότητες.
     
ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ

Α΄ ΤΑΞΗ

Οι μαθητές παρακολουθούν μαθήματα συνολικής διάρκειας 34 ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας, τα οποία χωρίζονται σε μαθήματα:

Γενικής Παιδείας συνολικής διάρκειας 25 ωρών και

Επαγγελματικά Μαθήματα συνολικής διάρκειας 9 ωρών. 

Το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων Γενικής Παιδείας έχει ως εξής:

 

α/α

ΜΑΘΗΜΑΤΑ Γ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΩΡΕΣ

1

Θρησκευτικά

1

2

Ν. Γλώσσα/Λογοτεχνία

5

3

Ιστορία

2

4

Άλγεβρα

3/2

5

Γεωμετρία

2/3

6

Φυσική

3

7

Χημεία

2

8

Ξένη Γλώσσα

3

9

Αρχές Οικονομίας

2

10

Φυσική Αγωγή

2

Β΄ ΤΑΞΗ

Οι μαθητές παρακολουθούν μαθήματα συνολικής διάρκειας 35 ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας, τα οποία χωρίζονται σε μαθήματα:

Γενικής Παιδείας συνολικής διάρκειας 17 ωρών και μαθήματα Επαγγελματικών Τομέων συνολικής διάρκειας 18 ωρών 

Το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων Γενικής Παιδείας έχει ως εξής:

 

α/α

ΜΑΘΗΜΑΤΑ Γ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΩΡΕΣ

1

Θρησκευτικά

1

2

Ξένη Γλώσσα

2

3

Φυσική Αγωγή

1

4

Νεοελληνική Γλώσσα

2

5

Νεοελληνική Λογοτεχνία

1

6

Ιστορία

1

7

Μαθηματικά

5

8

Φυσική

3

9

Βιολογία

1

Γ΄ ΤΑΞΗ

Οι μαθητές παρακολουθούν μαθήματα συνολικής διάρκειας 35 ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας, τα οποία χωρίζονται σε μαθήματα:

Γενικής Παιδείας συνολικής διάρκειας 12 ωρών και μαθήματα Ειδικότητας συνολικής διάρκειας 23 ωρών. 

Τα μαθήματα Γενικής Παιδείας χωρίζονται σε:

α) μαθήματα υποχρεωτικά για όλους τους μαθητές και

β) σε μαθήματα επιλογής

Τα υποχρεωτικά μαθήματα εντάσσονται σε δύο Ομάδες.

 

Οι μαθητές επιλέγουν υποχρεωτικά τα μαθήματα μιας Ομάδας και ένα από τα μαθήματα επιλογής

Α’ ΟΜΑΔΑ

Τα μαθήματα τα επιλέγουν οι μαθητές που ενδιαφέρονται για την εισαγωγή τους σε ΤΕΙ (πανελλαδικώς εξεταζόμενα 4 μαθήματα).

 

Β’ ΟΜΑΔΑ

Τα μαθήματα τα επιλέγουν οι μαθητές που ενδιαφέρονται για την εισαγωγή τους σε ΑΕΙ και ΤΕΙ (πανελλαδικώς εξεταζόμενα 6 μαθήματα).

Το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων Γενικής Παιδείας έχει ως εξής:

 

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

Α΄ ΟΜΑΔΑ

α/α

ΜΑΘΗΜΑΤΑ

ΩΡΕΣ

1

Νεοελληνική Γλώσσα (Γενικού Λυκείου)

2

2

Μαθηματικά Ι

5

3

Φυσική Ι

3

Β΄ ΟΜΑΔΑ

α/α

ΜΑΘΗΜΑΤΑ

ΩΡΕΣ

1

Νεοελληνική Γλώσσα (Γενικού Λυκείου)

2

2

Μαθηματικά ΙΙ (Μαθηματικά της Θετικής - Τεχνολογικής Κατεύθυνσης Γενικού Λυκείου)

5

3

Φυσική ΙΙ (Φυσική της Θετικής – Τεχνολογικής Κατεύθυνσης Γενικού Λυκείου)

3

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

α/α

ΜΑΘΗΜΑΤΑ

ΩΡΕΣ

1

Νεότερη Ελληνική Ιστορία (Γενικού Λυκείου)

2

2

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (Γενικού Λυκείου)

2

3

Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής (Γενικού Λυκείου)

2

4

Βιολογία Ι (Γενικού Λυκείου)

2

5

Βιολογία ΙΙ (Θετικής κατεύθυνσης Γενικού Λυκείου)

2

6

Διαχείριση Φυσικών Πόρων

2

ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΟΜΕΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ

Ακολουθεί ο πίνακας με τα μαθήματα των Επαγγελματικών Τομέων της Β’ τάξης και των Ειδικοτήτων της Γ’ τάξης:

ΤΟΜΕΙΣ Β' ΤΑΞΗΣ, ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ Γ' ΤΑΞΗΣ

ΚΥΚΛΟΣ

ΤΟΜΕΑΣ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

ΤΕΧNΟΛΟΓΙΚΟΣ

1. ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ

1.ΓΕΝΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ

Στοιχεία Μηχανών

Στοιχεία Ψύξης-Κλιματισμού ΙΙ

2. ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

Στοιχεία Μηχανών

Μηχανές Εσωτερικής Καύσης

2. ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ

3. ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

Ηλεκτροτεχνία

Ειδικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις

3. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ

"4.ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ"

Ηλεκτρονικές Επικοινωνίες

Συστήματα Ψηφιακών Ηλεκτρονικών

5. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

Ηλεκτρονικές Επικοινωνίες

Συστήματα Ψηφιακών Ηλεκτρονικών

4. ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

6. ΣΧΕΔΙΑΣΤΩΝ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

Αρχιτεκτονικό Σχέδιο ΙΙ

Οικοδομική

5. ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

7. ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

Γραφιστικές Εφαρμογές

Τεχνολογία Εκτυπώσεων

ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

6. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

"8. ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ, ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΑ Η/Υ"

Προγραμματισμός σε Γλώσσα C

Δίκτυα Υπολογιστών

7. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

"9. ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ"

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Επιχειρηματικότητα και Ανάπτυξη

10. ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Επιχειρηματικότητα και Ανάπτυξη

8. ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ

11. ΒΟΗΘΩΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ

Στοιχεία Ανατομίας - Φυσιολογίας ΙΙ

Αγωγή Προσχολικής Ηλικίας

"12. ΒΟΗΘΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ "

Στοιχεία Ανατομίας - Φυσιολογίας ΙΙ

Στοιχεία Αιματολογίας-Αιμοδοσίας

13. ΒΟΗΘΩΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΩΝ

Στοιχεία Ανατομίας - Φυσιολογίας ΙΙ

Στοιχεία Παθολογίας

9. ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ, ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

14. ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ

Αρχές Επεξεργασίας Τροφίμων

Υγιεινή και Ασφάλεια Τροφίμων

15. ΕΡΓΑ ΤΟΠΙΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Διαμόρφωση Τοπίου

Ανθοκηπευτικές Καλλιέργειες

16. ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ

Φυτική Παραγωγή

Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις

ΝΑΥΤΙΚΟΣ

10. ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ

17. ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ

Ναυσιπλοΐα ΙΙ

Μεταφορά Φορτίων

11. ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

18. ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ

Μηχανές Πλοίου Ι

Βοηθητικά Μηχανήματα ΙΙ


ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

Οι μαθητές που παρακολουθούν τις ειδικότητες «Υπαλλήλων Τουριστικών Επιχειρήσεων» και «Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών», δεν μπορούν να επιλέξουν το μάθημα «Αρχές Οικονομικής Θεωρίας», διότι είναι μάθημα ειδικότητας.

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΤΩΝ ΚΑΤΟΧΩΝ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Οι κάτοχοι απολυτηρίου Επαγγελματικού Λυκείου για τη πρόσβασή τους στη ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ επιλέγουν μία από τις παρακάτω δυνατότητες. 

Δυνατότητα  εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση: ΤΕΙ & Αστυνομικές - Στρατιωτικές Σχολές, από την Ομάδα Α΄ (εξέταση σε 4 μαθήματα) 
Οι απόφοιτοι του ΕΠΑ.Λ (Α’ Ομάδας) µπορούν να εισαχθούν από το 2009 µετά από Πανελλαδικές Εξετάσεις στα τµήµατα των TEI, της AΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣEΛETE), των Aνώτερων Σχολών Tουριστικών Eπαγγελµάτων (ΑΣΤΕ), στις Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωµατικών και Ενόπλων ∆υνάµεων, στη σχολή Αστυφυλάκων της Ελληνικής Αστυνοµίας και στις σχολές των Aκαδηµιών Eµπορικού Nαυτικού.

Τα μαθήματα που εξετάζονται Πανελλαδικά για την εισαγωγή στα ΤΕΙ είναι: 

Μαθηματικά Ι, Νεοελληνική Γλώσσα (Γεν. Λυκείου) και τα δύο Επαγγελματικά Μαθήματα, που ορίζονται από την κάθε ειδικότητα. 

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ

Α. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ

Τα υποχρεωτικά μαθήματα Γενικής Παιδείας ,κατά Ομάδα, και τα μαθήματα επιλογής φαίνονται στον ακόλουθο πίνακα.

 

 

Α' ΟΜΑΔΑ
(εισαγωγή μόνο για ΤΕΙ & Αστυνομικές - Στρατιωτικές Σχολές)

Εξέταση σε 4 μαθήματα

1. Νεοελληνική Γλώσσα
(Γεν. Λυκείου)

2. Μαθηματικά Ι

3. Μάθημα ειδικότητας 1

4. Μάθημα ειδικότητας 2

 


ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

Οι υποψήφιοι για ΑΕΙ εξετάζονται κοινά με τους υποψηφίους των Γενικών Λυκείων στα μαθήματα Ν. Γλώσσα, Μαθηματικά ΙΙ, Φυσική ΙΙ και το μάθημα επιλογής.

 

 

Β. ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ

ΚΥΚΛΟΣ

ΤΟΜΕΑΣ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

ΤΕΧNΟΛΟΓΙΚΟΣ

1. ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ

1.ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ

1. Στοιχεία Μηχανών

2. Στοιχεία Σχεδιασμού Κεντρικών Θερμάνσεων

2. ΨΥΚΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ

1. Εγκαταστάσεις Ψύξης

2. Εγκαταστάσεις Κλιματισμού

2. ΟΧΗΜΑΤΩΝ

1. ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

1. Στοιχεία Μηχανών

2. Μηχανές Εσωτερικής Καύσης ΙΙ

3. ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ

1. ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

1. Ηλεκτροτεχνία

2. Ηλεκτρικές Μηχανές

4. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ

1.ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ

1. Ηλεκτρονικές Επικοινωνίες

2. Συστήματα Ψηφιακών Ηλεκτρονικών

2. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

1. Ηλεκτρονικές Επικοινωνίες

2. Συστήματα Ψηφιακών Ηλεκτρονικών

5. ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

1. ΣΧΕΔΙΑΣΤΩΝ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

1. Αρχιτεκτονικό Σχέδιο ΙΙ

2. Οικοδομική

6. ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

1. ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

1. Γραφιστικές Εφαρμογές

2. Τεχνολογία Εκτυπώσεων

ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

1. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

1. ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ, ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΑ Η/Υ

1. Δομημένος Προγραμματισμός

2. Δίκτυα Υπολογιστών ΙΙ

2. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

1. ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

1. Αρχές Οικονομικής Θεωρίας ΙΙ

2. Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων

2. ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

1. Αρχές Οικονομικής Θεωρίας ΙΙ

2. Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων

3. ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ

1. ΒΟΗΘΩΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ

1. Στοιχεία Ανατομίας – Φυσιολογίας ΙΙ

2. Αγωγή Προσχολικής Ηλικίας

2. ΒΟΗΘΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ

1. Στοιχεία Ανατομίας – Φυσιολογίας ΙΙ

2. Στοιχεία Αιματολογίας-Αιμοδοσίας

3. ΒΟΗΘΩΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΩΝ

1. Στοιχεία Ανατομίας – Φυσιολογίας ΙΙ

2. Στοιχεία Παθολογίας

4. ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ, ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

1. ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ

1. Αρχές Επεξεργασίας Τροφίμων

2. Υγιεινή και Ασφάλεια Τροφίμων

2. ΕΡΓΑ ΤΟΠΙΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

1. Διαμόρφωση Τοπίου

2. Ανθοκηπευτικές Καλλιέργειες

3. ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ

1. Φυτική Παραγωγή

2. Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις

ΝΑΥΤΙΚΟΣ

1. ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ

1. ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ

1. Ναυσιπλοΐα ΙΙ

2. Μεταφορά Φορτίων

2. ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

1. ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ

1. Μηχανές Πλοίου Ι

2. Βοηθητικά Μηχανήματα ΙΙ