"ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ" ΡΟΜΒΟΣ - 1ο Σεμινάριο Συμβουλευτικής

«Σχολή Γονεών» Ρόμβος. Το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013 στην Ηλιούπολη και την Κυριακή 8 Δεκεμ

«Σχολή Γονεών» Ρόμβος

Το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013 στην Ηλιούπολη και την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013 στην Αργυρούπολη (11.00-14.00), διεξήχθη το πρώτο σεμινάριο της «Σχολής Γονέων»  του Εκπαιδευτικού Οργανισμού ΡΟΜΒΟΣ στα πλαίσια της ανάγκης μας για ορθή επικοινωνία και στενή συνεργασία με τους μαθητές και τους γονείς μας.
Το θέμα του 1ου Σεμιναρίου ήταν: ‘‘ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ – ΟΡΙΑ - ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ’’ και αφορούσε τους γονείς των μαθητών μας που φοιτούν στο Γυμνάσιο και στις Α’ & Β’ Λυκείου, ενώ την παρουσίαση και την ομιλία ανέλαβε η Ψυχολόγος του Οργανισμού Δεμένεγα Χρηστίνα.

Στόχος του σεμιναρίου ήταν οι σχέσεις γονέων και μαθητών, πως αυτές μπορούν να γίνουν πιο λειτουργικές και πως να αναζητούνται οι κατάλληλες λύσεις στα διάφορα προβλήματα που προκύπτουν. Δίνουμε ιδιαίτερη βάση άλλωστε, στη σχέση μας τόσο με τους μαθητές μας, επιθυμώντας το καλύτερο για αυτούς, όσο και με τους γονείς τους, αφου θεωρούμε ότι είμαστε ταγμένοι σε έναν κοινό στόχο, την επιτυχία και το μέλλον των νέων μας.

Στο σεμινάριο αυτό αναλύθηκαν οι ρόλοι που καλούνται να έχουν οι γονείς απέναντι στα παιδιά τους, το πώς να τηρούνται τα όρια και οι ισορροπίες, καθώς και με ποιους τρόπους μπορεί να ενισχυθεί η επικοινωνία, η οποία είναι δυσλειτουργική και τελματώδης στη σύγχρονη κοινωνία (οι γονείς δεν κατανοούν τα παιδιά τους, και εκείνα, νιώθουν με τη σειρά τους, ανίκανα να επικοινωνήσουν και να συνεργαστούν μαζί τους).

Μετά την παρουσίαση, ακολούθησε, συζήτηση με τους γονείς και λύθηκαν διάφορες απορίες και προβλματισμοί, ενώ οι ίδιοι, πρότειναν με τη σειρά τους, δικά τους θέματα και ανησυχίες, για μελλοντικά σεμινάρια που θα ακολουθήσουν. Τέλος,  επισημάνθηκε,  για μία ακόμη φορά η ανάγκη και βαθιά επιθυμία μας  να στεκόμαστε αλληλέγγυοι δίπλα στους γονείς, και βηθοί και υπερασπιστές των μαθητών μας.

Για όλους όσους θέλουν να ξαναδούν την παρουσίαση, αλλά και γι αυτούς που δεν κατόρθωσαν να παρευρεθούν στο πρώτο μας σεμινάριο, ο ΡΟΜΒΟΣ σας δίνει την δυνατότητα να δείτε και να κρατήσετε στο αρχείο σας την παρουσίαση, όπως αυτή προβλήθηκε στο 1ο σεμινάριο συμβουλευτικής της «Σχολής Γονέων» πατώντας εδώ