"ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ" ΡΟΜΒΟΣ - 2o Σεμινάριο Συμβουλευτικής

"ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ" ΡΟΜΒΟΣ - 2ο Σεμινάριο Συμβουλευτικής           Το Σάββατο 3 Μαΐου στην Γλυφάδα και τη

"ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ" ΡΟΜΒΟΣ - 2ο Σεμινάριο Συμβουλευτικής

Το Σάββατο 3 Μαΐου στην Γλυφάδα και την Κυριακή 4 Μαΐου 2014 στην Αργυρούπολη, καθώς και το Σάββατο 10 Μαΐου 2014,  διεξήχθη το δεύτερο σεμινάριο της «Σχολής Γονέων»  του Εκπαιδευτικού Οργανισμού ΡΟΜΒΟΣ στα πλαίσια της ανάγκης μας για ορθή επικοινωνία και στενή συνεργασία με τους μαθητές και τους γονείς μας.

Το θέμα του πολυαναμενόμενου 2ου Σεμιναρίου ήταν: ‘‘ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ'' και αφορούσε τους μαθητές που φοιτούν στη Γ' Λκυείου και δίνουν φέτος Πανελλαδικές, αλλά και τους μαθητές της Α' Λυκείου που δίνουν φέτος για πρώτη φορά ενδοσχολικές Πανελλαδικές βάση του ΝΕΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ, καθώς και τους γονείς τους. Το σεμινάριο αυτό ήρθε να καλύψει τις δικές σας ανάγκες και επιθυμίες, καθώς και τις ανησυχίες και τα άγχη των παιδιών σας. Εισηγήτριά του, ήταν και αυτή τη φορά η συνεργάτης του Οργανισμού μας, η Ψυχολόγος Δεμένεγα Χρηστίνα.

Η συμμετοχή ήταν αθρόα μιας και το θέμα ήταν επιθυμία τόσο μαθητών όσο και γονέων, και η πραγματοποίηση του αναγκαία. Οι ενότητες του σεμιναρίου

«ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ» ήταν:

• Ενότητα 1 - Τι είναι το στρες των εξετάσεων και πως βιώνεται από τους μαθητές.
  • Ενότητα 2 - Ποιες είναι οι πηγές του.
  • Ενότητα 3 - Ποια είναι τα συμπτώματα.
  • Ενότητα 4 - Αποτελεσματική διαχείριση και τεχνικές αντιμετώπισης του στρες των εξετάσεων.
  • Ενότητα 5 - Ο ρόλος των γονέων στη διαχείρισή του και στην ενδυνάμωση των μαθητών.

Απόρίες - Συζήτηση

Μετά την παρουσίαση, ακολούθησε, συζήτηση με τους γονείς και λύθηκαν διάφορες απορίες και προβλματισμοί, ενώ δόθηκαν χρήσιμες οδηγίες και συμβουλές για την σωστή διαχείριση και γιατί όχι, και εντελώς αντιμετώπιση του άγχους. Τέλος, επισημάνθηκε,  για μία ακόμη φορά η ανάγκη και βαθιά επιθυμία μας  να στεκόμαστε αλληλέγγυοι δίπλα στους γονείς, και βηθοί και υπερασπιστές των μαθητών μας.

Για όλους όσους θέλουν να ξαναδούν την παρουσίαση, αλλά και γι αυτούς που δεν κατόρθωσαν να παρευρεθούν στο δεύτερο μας σεμινάριο, ο ΡΟΜΒΟΣ σας δίνει την δυνατότητα να δείτε και να κρατήσετε στο αρχείο σας την παρουσίαση, όπως αυτή προβλήθηκε στο 2ο σεμινάριο συμβουλευτικής της «Σχολής Γονέων» πατώντας εδώ