Μάθετε όλες τις σημαντικές πληροφορίες για την εισαγωγή στην ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ

Για πρώτη χρονιά φέτος οι σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας εντάσσονται στο μηχανογραφικό των Πανελλαδικών και για τους μαθητές που δίνουν Πανελλαδικές. Με τη δημοσίευση του Φ.Ε.Κ. ρυθμίζονται και οι πλέον βασικές λεπτομέρειες για τις απαιτούμενες προϋποθέσεις, τη διαδικασία και στην ουσία ένα από τα βασικά δεδομένα είναι να δούμε και τον αριθμό εισακτέων καθώς και την ή τις πόλεις που ενδεχομένως θα λειτουργήσουν τα τμήματα φοίτησης. Η Πτολεμαΐδα είναι κατά πάσα πιθανότητα μια από αυτές.

Αναφορικά με τη διαδικασία της εισαγωγής και τις Π.Κ.Ε. οι υποψήφιοι πρέπει να γνωρίζουν αρχικά τις εξής βασικές προϋποθέσεις:

1.  Να είναι Έλληνες πολίτες.
  2. Να μην υπερβαίνουν το 26ο έτος της ηλικίας τους, κατά την 31η Δεκεμβρίου του έτους λήξης της προθεσμίας υποβολής της αίτησης συμμετοχής.
  3. Να είναι κάτοχοι τίτλου σπουδών που τους επιτρέπει τη συμμετοχή σε εξετάσεις σε πανελλαδικό επίπεδο για την εισαγωγή στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.) της χώρας και η αναγραφόμενη διαγωγή στον τίτλο σπουδών να είναι τουλάχιστον ΚΟΣΜΙΑ.
  4. Να έχουν ανάστημα (άνδρες και γυναίκες) τουλάχιστον 1,70 μ., χωρίς υποδήματα.
  5. Να έχουν υγεία και άρτια σωματική διάπλαση, διαπιστούμενη από την αρμόδια υγειονομική επιτροπή εξέτασης, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία για κατάταξη στις παραγωγικές σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων.

Όσον αφορά τις Ειδικές κατηγορίες υποψηφίων αυτές καταλαμβάνουν το 10% του συνόλου των θέσεων και είναι:

1. Τέκνα αναπήρων και θυμάτων πολέμου, καθώς και αναπήρων ή θυμάτων εν ενεργεία ή εν συντάξει υπαλλήλων του Πυροσβεστικού Σώματος ειρηνικής περιόδου.
  2. Τέκνα αναγνωρισμένων, βάσει της εκάστοτε ισχύουσας νομοθεσίας, ως αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης.
  3. Τέκνα και αδερφοί υπαλλήλων του Πυροσβεστικού Σώματος, που πέθαναν στην Υπηρεσία πρόδηλα και αναμφισβήτητα ένεκα αυτής.
  4. Τέκνα Ελλήνων πολιτών που έχασαν τη ζωή τους ή έχουν ανικανότητα σε ποσοστό τουλάχιστον 67%, συνεπεία τρομοκρατικής πράξης.
  5. Εθελοντές Πυροσβέστες Π.Σ. που έχουν τουλάχιστον τριετή συνολική ευδόκιμη εθελοντική υπηρεσία.
  6. Έλληνες πολίτες της μουσουλμανικής μειονότητας της Θράκης.

Τα ποσοστά που αντιστοιχούν στους υπαγόμενους στις ειδικές κατηγορίες υποψηφίους εξειδικεύονται ως ακολούθως:

1. Όσοι εντάσσονται σε μία τουλάχιστον από τις περιπτώσεις των παραγράφων α, β, γ, δ εμπίπτουν στην Α΄ ειδική κατηγορία και καταλαμβάνουν το 3% των θέσεων.
  2. Όσοι εντάσσονται στην περίπτωση της παραγράφου ε εμπίπτουν στη Β΄ ειδική κατηγορία και καταλαμβάνουν το 5% των θέσεων.
  3. Όσοι εντάσσονται στην περίπτωση της παραγράφου στ΄ εμπίπτουν στη Γ΄ ειδική κατηγορία και καταλαμβάνουν το 2% των θέσεων.

Αξίζει να σημειωθεί πως δεν προβλέπεται κάποια ειδική κατηγορία για παιδιά πολύτεκνων ή τρίτεκνων οικογενειών.

Όσον αφορά τις Προκαταρτικές Εξετάσεις:

1. Οι προκαταρκτικές εξετάσεις για την εισαγωγή στη Σχολή Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας περιλαμβάνουν υγειονομικές, αθλητικές και ψυχοτεχνικές δοκιμασίες (ΤΕSΤS). Για το πρόγραμμα των εξετάσεων, τον τόπο και χρόνο παρουσιάσεως οι υποψήφιοι ενημερώνονται με δική τους ευθύνη από τις κατά τόπους Πυροσβεστικές Υπηρεσίες αμέσως μετά το πέρας των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο.
  2. Για τον έλεγχο της αθλητικής επίδοσης, οι υποψήφιοι υποβάλλονται στα εξής αγωνίσματα όπου πρακτικά έχουμε τα ίδια δεδομένα όπως και για τους υποψηφίους της Αστυνομικής Ακαδημίας:
    1.  Δρόμος 100 μ. σε χρόνο 16΄΄ (μια προσπάθεια).
    2. Δρόμος 1.000 μ. σε χρόνο 4΄ και 20΄΄ (μια προσπάθεια).
    3. Άλμα σε ύψος με φόρα τουλάχιστον 1,05 μ. (τρεις προσπάθειες).
    4. Άλμα σε μήκος με φόρα τουλάχιστον 3,60 μ. (τρεις προσπάθειες).
    5. Ρίψη σφαίρας (7,275 χλγ.) σε απόσταση τουλάχιστον 4,50 μ., ως μέσο όρο ρίψης με το δεξί και το αριστερό χέρι ανά προσπάθεια (τρεις προσπάθειες ανά χέρι).
  3. Οι υποψήφιοι που υποβλήθηκαν στη δοκιμασία των προκαταρκτικών εξετάσεων των Σχολών της Ελληνικής Αστυνομίας ή της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων (Τμήμα Όπλων) ή Σχολής Ικάρων (Τμήμα Ιπταμένων) ή Σχολής Ναυτικών Δοκίμων ή Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού Ξηράς (Τμήμα Όπλων), για τις οποίες επίσης έχουν δηλώσει προτίμηση και κρίθηκαν ικανοί, εξαιρουμένων των ιδιαίτερων απαιτήσεων, δεν προσέρχονται στις προκαταρκτικές εξετάσεις της Σχολής Πυροσβεστών.

Αναλυτικά τα στοιχεία για τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία καθώς και το σχετικό Φ.Ε.Κ. μπορείτε να τα βρείτε εδώ