''Σχολή Γονέων ΡΟΜΒΟΣ'' & ''Το άγχος των εξετάσεων''

Η ''Σχολή Γονέων ΡΟΜΒΟΣ'' επιστρέφει με ''Το άγχος των εξετάσεων''       Μετά τη μεγάλη επιτυχία του

Η ''Σχολή Γονέων ΡΟΜΒΟΣ'' επιστρέφει με ''Το άγχος των εξετάσεων''

Μετά τη μεγάλη επιτυχία του πρώτου μας σεμιναρίου: ‘‘ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ – ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ’’, επανερχόμαστε αυτή τη φορά πιο επίκαιροι από ποτέ, με το 2ο σεμινάριο μας, που έρχεται να καλύψει τις δικές σας ανάγκες και επιθυμίες, καθώς και τις ανησυχίες και τα άγχη των παιδιών σας, και δεν είναι άλλο από:

«ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ»

το οποίο θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 25 Απριλίου στις 11:00 πμ. για τις περιοχές της Ηλιούπολης και της Αργυρούπολης και στις 2:00 μμ. για την περιοχή της Γλυφάδας .

Το Σεμινάριο απευθύνεται στους γονείς των μαθητών μας, που φοιτούν στη Γ’ Λυκείου και θα δώσουν φέτος Πανελλαδικές Εξετάσεις , και θα πραγματοποιηθεί με εισηγήτριες τη συνεργάτη μας Ψυχολόγο, κα. Κάκου Ειρήνη και την επί χρόνια συνεργάτη μας καθηγήτρια και υπεύθυνη διαχείρισης Μαθησιακών Δυσκολιών, Φιλόλογο  κα. Θαλασσινού Μαρία .

Το σεμινάριο για τους γονείς της Ηλιούπολης και της Αργυρούπολης θα πραγματοποιηθεί στο διδακτήριό μας Κύπρου 51, στην Αργυρούπολη, ενώ για τους γονείς της Γλυφάδας στο διδακτήριό μας Λ. Βουλιαγμένης 147.

Πάρτε μια ιδέα από το πρόγραμμα του σεμιναρίου:

Οι ενότητες του σεμιναρίου «ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ» είναι:

• Ενότητα 1  –    Τι είναι το στρες των εξετάσεων και πώς βιώνεται από τους μαθητές
  • Ενότητα  2  –  Ποιες είναι οι πηγές του

• Ενότητα 3 –  Ποια είναι τα συμπτώματα

• Ενότητα 4 –  Αποτελεσματική διαχείριση και τεχνικές αντιμετώπισης του στρες των εξετάσεων

• Ενότητα 5 –  Ο ρόλος των γονέων στη διαχείρισή του και στην ενδυνάμωση των μαθητών

Απορίες – Συζήτηση

Ελπίζουμε στην συμμετοχή σας, η οποία θα έχει ως αποτέλεσμα τη ακόμη καλύτερη μεταξύ μας σχέση!