Εργαστήρι μάθησης για Α' & Β' Γυμνασίου

Ολοκληρωμένη Υποστήριξη Εκπαιδευτικής Υποδομής Γυμνασίου

Το «Εργαστήρι μάθησης» αποτελεί την πρωτοπόρα και καινοτόμα υπηρεσία του ΡΟΜΒΟΥ. Σκοπός του είναι να παρέχει στους μαθητές Γυμνασίου τη βοήθεια που χρειάζονται κατά την διαδικασία της μελέτης τους. Το σύγχρονο εκπαιδευτικό υλικό και η εξατομικευμένη εκπαίδευση που παρέχεται αποτελούν ένα δυναμικό συνδυασμό ικανό να προσελκύσει το ενδιαφέρον του μαθητή. Μέσα από αυτή την πρωτοποριακή διαδικασία ενισχύεται η εργατικότητα, η υπευθυνότητα και η κριτική σκέψη των μαθητών, με αποτέλεσμα να βελτιώνονται και να εξελίσσονται διαρκώς.

Το Εργαστήρι μάθησης προσφέρει στους μαθητές και τις μαθήτριες:

• Καθημερινή μελέτη 2 ωρών σε ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΡΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ της επόμενης ημέρας.
  • Έμπειρους εκπαιδευτικούς που στηρίζουν ,εξηγούν, βοηθούν και καθοδηγούν κάνοντας το διάβασμα μία ευχάριστη διαδικασία.
  • Ειδικά σχεδιασμένο και διαμορφωμένος χώρο όπου η μελέτη γίνεται εξατομικευμένα σε μικρά γκρουπ μαθητών/τριών (4-5 ανά καθηγητή) ανάλογα με τις μοναδικές τους ανάγκες.
  • Κάλυψη μαθησιακών κενών προηγούμενων ετών και επίλυση συμπληρωματικών ασκήσεων – εργασιών
  • Εξοικείωση με τα διαγωνίσματα και τις εξετάσεις μέσα από προσομοιωτικές γραπτές δοκιμασίες.
  • Δημιουργία εργατικών και υπεύθυνων μαθητών/τριων με κριτική σκέψη.
  • Καθημερινή αξιολόγηση και επικοινωνία με τους γονείς τους.

Βοηθάμε τα παιδιά να ανακαλύψουν το δικό τους τρόπο να μελετούν και να μαθαίνουν, ενώ οι έμπειροι και εξειδικευμένοι καθηγητές μας  δίνουν το έναυσμα στους μαθητές να γίνονται διαρκώς καλύτεροι μέσω των πιο αποτελεσματικών και πρωτοποριακών τρόπων διδασκαλίας.