Γ΄ Γυμνασίου - Φροντιστηριακό πρόγραμμα

Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

~ Η χρονιά "θεμέλιο" για το Λύκειο ~

Στη Γ’ Γυμνασίου υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης των 5 κύριων μαθημάτων (ή συνδυασμού αυτών), μέσω φροντιστηριακού τμήματος. Τα οφέλη του προγράμματος αυτού είναι πολλά, αφού οι μαθητές δεν καλύπτουν απλά τα κενά τους και αποκτούν αυτοπεποίθηση, αλλά μαθαίνουν να ανταποκρίνονται και να γράφουν καλά στα διαγωνίσματα και κατ’ επέκταση στις εξετάσεις. Βελτιώνονται έτσι συνεχώς οι επιδόσεις των μαθητών, οι οποίοι θέτουν στόχους στους οποίους θα μπορούν να ανταποκριθούν.

Μέσω του ειδικού προγράμματος σπουδών μας πετυχαίνουμε:

• Κατανόηση της ύλης των βασικών μαθημάτων σε συνδυασμό με την κάλυψη κενών προηγούμενων τάξεων μέσα από εμπλουτισμένο εκπαιδευτικό υλικό.
  • Απόκτηση εμπειρίας στις εξετάσεις μέσα από προσομοιωτικές γραπτές δοκιμασίες.
  • Καθοδήγηση στην αποτελεσματική οργάνωση του χρόνου για αποδοτικότερη μελέτη.
  • Εξέλιξη και διαρκή βελτίωση των μαθητών/τριών που θα τους προσφέρει αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στις δυνάμεις τους.

Η καινοτομία του προγράμματός μας είναι ότι οι μαθητές είναι διαχωρισμένοι σε τμήματα βάση του επιπέδου τους, επιτυγχάνοντας έτσι απόλυτη ομοιογένεια, η οποία θα επιφέρει τα καλύτερα αποτελέσματα στην πρόοδο των μαθητών. Το σημαντικότερο όμως και μεγαλύτερο πλεονέκτημα του φροντιστηριακού αυτού προγράμματος είναι ότι δημιουργεί υποδομή και γερές βάσεις, εφόδια αναγκαία για να ανταπεξέλθουν οι μαθητές στις απαιτήσεις του ΛΥΚΕΙΟΥ.

Γενικό Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα
Μαθηματικά ώρες
Νεοελληνική Γλώσσα / Γραμματική ώρες
Αρχαία Ελληνικά 2 ώρες
Φυσική Χημεία ώρες
ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΓΕΝΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ 9 ώρες

*Στα Επαναληπτικά μαθήματα της Γλώσσας συμπεριλαμβάνονται και τα Κείμενα Λογοτεχνίας, στα οποία τα παιδιά εξετάζονται στις απολυτήριες.

ΚΥΡΙΟΙ ΚΥΚΛΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΩΝ
1ος Κύκλος Νοέμβριος
2ος Κύκλος Ιανουάριος
3ος Κύκλος  Μάρτιος
4ος Κύκλος Μάϊος

Ανιχνεύουμε τις ανάγκες των μαθητών και πραγματοποιούμε τις κατάλληλες ενέργειες για να καλύψουμε τις επιθυμίες τόσο αυτών, όσο και των γονιών τους. Κάντε τώρα την εγγραφή του παιδιού σας στα φροντιστηριακά μας τμήματα, εξασφαλίζοντας έτσι τη σίγουρη πρόοδό του!