Πότε ξεκινούν οι Πανελλαδικές Εξετάσεις 2018 ;

Τις επόμενες ημέρες αναμένεται η ανακοίνωση της έναρξης των φετινών πανελλαδικών εξετάσεων. Πιθανότερη ημερομηνία έναρξης των Πανελληνίων 2018 είναι η Τετάρτη 6η Ιουνίου για τα Γενικά Λύκεια. Όσον αφορά τα ΕΠΑ.Λ., θα ξεκινήσουν τις αντίστοιχες εξετάσεις τους μία ημέρα μετά, δηλαδή την Πέμπτη 7 Ιουνίου.

Εκτός από την επίσημη ανακοίνωση της έναρξης των Πανελλαδικών, το υπουργείο θα γνωστοποιήσει και τον αριθμό των φετινών εισακτέων στα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ. Είναι ήδη γνωστή η δήλωση του υπουργού Παιδείας ότι δεν θα υπάρξει μείωση των εισακτέων συγκριτικά με την περυσινή χρονιά και άρα θα φτάσουν ή και θα ξεπεράσουν τους 70.000

Μετά την ανακοίνωση του αριθμού των εισακτέων ανά τμήμα αναμένεται η έναρξη υποβολής αιτήσεων των υποψηφίων για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις. Αυτό θα συμβεί μετά τις 15 Μαρτίου. Σημαντικό ρόλο για αυτήν την καθυστέρηση (καθώς κάθε χρόνο αυτές οι αιτήσεις υποβάλλονται τον μήνα Φεβρουάριο) έπαιξε η ένταξη του Πανεπιστημίου της Δυτικής Αττικής στο μηχανογραφικό δελτίο του 2018.

Ας σημειωθεί ότι σε αυτές τις αιτήσεις (και όχι αργότερα) οι υποψήφιοι που ενδιαφέρονται για τα ΤΕΦΑΑ υποβάλλουν και την συμμετοχή τους στα σχετικά αθλήματα. Στην ίδια αίτηση, τέλος, δηλώνουν την «ιδιαιτερότητά τους» και όσοι υποψήφιοι ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες παθήσεων και όσοι δικαιούνται να συμμετέχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις με προφορική εξέταση.