Το Νέο Σύστημα πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Με μεγάλη ανυπομονησία περίμεναν μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί την πρόταση για το Νέο Σύστημα που επηρεάζει τη δομή και τη σύσταση του Λυκείου που έως τώρα γνωρίζαμε. Παρακάτω παρατίθενται οι βασικές διαφοροποιήσεις που θα ισχύουν για τις 3 τελευταίες τάξεις της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης:

1. Ως προς τη Β’ Λυκείου, τα παιδιά θα κληθούν τον Οκτώβριο του 2019 να συμπληρώσουν ένα μηχανογραφικό με (περίπου) 10 τμήματα, από τις προτιμήσεις των οποίων θα προκύψουν ΤΕΠ (τμήματα ελεύθερης πρόσβασης) και ΤΠΠΕ (τμήματα πρόσβασης μόνο με πανελλαδικές εξετάσεις).

2. Μετά το πέρας του πρώτου τετραμήνου της Γ’ Λυκείου, οι μαθητές θα επιβεβαιώσουν αν θα επιλέξουν να εισαχθούν σε ένα τμήμα ελεύθερης πρόσβασης χωρίς να υποβληθούν στη διαδικασία των πανελληνίων με προϋπόθεση την κατοχή του απολυτηρίου και την τυχόν εξέταση σε κάποιο από τα ειδικά μαθήματα που μπορεί να απαιτεί το τμήμα που επέλεξαν. Οι υπόλοιποι μαθητές ακολουθούν τη γνωστή σε όλους διαδικασία των πανελλαδικών εξετάσεων.

3. Ιδιαίτερα σημαντική επισήμανση για τους μαθητές που θα διαλέξουν να εισαχθούν σε ΤΕΠ χωρίς πανελλαδικές αποτελεί το ότι δεν θα υπάρχει δυνατότητα μετεγγραφής.

4. Όσοι επιλέξουν να εισαχθούν σε ένα τμήμα πρόσβασης με πανελλήνιες, το απολυτήριο θα προϋποτίθεται αλλά δεν θα συνυπολογίζεται. Σε επόμενα σχολικά έτη, ο βαθμός απολυτηρίου θα συνυπολογίζεται και στη διαμόρφωση του βαθμού πρόσβασης των πανελλαδικών εξετάσεων.

5. Στη Γ’ Λυκείου μειώνονται τα μαθήματα γενικής παιδείας, αφού πλέον οι μαθητές θα κάνουν από 6 ώρες τα μαθήματα της ομάδας προσανατολισμού τους (και επιπλέον 1 ώρα σε κάθε μάθημα συνεργασίας με τον εκπαιδευτικό), 6 ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, 1 ώρα Θρησκευτικά, 2 ώρες Φυσική Αγωγή και 2 ώρες για ένα μάθημα επιλογής.

6. Προτού δώσουν οι μαθητές που φοιτούν στη Γ’ Λυκείου εξετάσεις (εφόσον επιλέξουν αυτόν τον τρόπο), θα δώσουν ενδοσχολικά τα 4 μαθήματα της ομάδας προσανατολισμού τους. Τα σχολεία θα χωριστούν σε ομάδες, ανά διεύθυνση εκπαίδευσης. Τα θέματα σε κάθε εξεταζόμενο μάθημα θα προετοιμάζονται από ομάδα διδασκόντων όλων των σχολείων ανά ομάδα και το τελικό διαγώνισμα θα προκύπτει μετά από κλήρωση ομάδας θεμάτων μέσα από ένα μεγαλύτερο πλήθος.

7. Τέλος, καταργείται η "μετακίνηση" ανάμεσα στα επιστημονικά πεδία αφού πλέον οι ομάδες προσανατολισμού θα είναι 4 (Ανθρωπιστικών Σπουδών, Θετικών Σπουδών, Σπουδών Υγείας, Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής) και η καθεμία θα οδηγεί και στο αντίστοιχο επιστημονικό πεδίο.

Για να δείτε αναλυτικά την πρόταση που θα κατατεθεί προς ψήφιση πατήστε εδώ.