Εισαγωγή Πυρόπληκτων και Πλημμυροπαθών σε Στρατιωτικές Σχολές

Λαμβάνοντας υπόψιν τις διατάξεις που κατατέθηκαν προς ψήφιση στη βουλή:

Α. Μαθητές που συμμετέχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του σχολικού έτους 2018-2019 και είναι τέκνα θανόντων ή προσώπων των οποίων είτε η πρώτη κατοικία είτε η εμπορική επιχείρηση καταστράφηκε από τις πυρκαγιές που έπληξαν περιοχές της Περιφέρειας Αττικής στις 23 και 24 Ιουλίου 2018, εισάγονται στις Στρατιωτικές Σχολές το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, εφόσον τις δηλώνουν ως σχολές προτίμησης, καθ’ υπέρβαση του συνολικού αριθμού των εισακτέων σε αυτές.

Προϋπόθεση, για την εγγραφή, αποτελεί ότι οι ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι έχουν επιτύχει συνολικό αριθμό μορίων ίσο ή μεγαλύτερο από ποσοστό 70% των μορίων του τελευταίου εισακτέου της γενικής σειράς στην αντίστοιχη Στρατιωτική Σχολή ή σε τμήμα της.

Β. Επίσης μαθητές της τελευταίας τάξης και απόφοιτοι Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων της Δημοτικής Ενότητας Μάνδρας του Δήμου Μάνδρας -Ειδυλλίας και της Δημοτικής Ενότητας Νέας Περάμου του Δήμου Μεγαρέων, οι οποίοι επλήγησαν από τις καταστροφικές πλημμύρες της 15ης Νοεμβρίου 2017 και υπέβαλαν αίτηση - δήλωση και συμμετείχαν στις πρώτες μετά το συμβάν Πανελλαδικές Εξετάσεις που διεξήχθησαν τον Ιούνιο του 2018, οι οποίοι είχαν επιλέξει στο Μηχανογραφικό Δελτίο του έτους 2018 Στρατιωτικές Σχολές ή τμήματα αυτών και είχαν κριθεί ικανοί στις προκαταρκτικές εξετάσεις, εισάγονται καθ΄ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων στις Στρατιωτικές Σχολές ειδικά και μόνο για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.

Σε κάθε περίπτωση προϋπόθεση για την επιλογή είναι οι υποψήφιοι να έχουν επιτύχει συνολικό αριθμό μορίων μεγαλύτερο ή ίσο με το 70% των μορίων του τελευταίου εισακτέου της γενικής σειράς που εισήχθη κατά το ακαδημαϊκό έτος (2018-2019) στην αντίστοιχη Στρατιωτική Σχολή ή τμήμα αυτής.