Προκήρυξη Διαγωνισμού για την Εισαγωγή στις Αστυνομικές Σχολές 2019-20

Δημοσιεύτηκε η προκήρυξη για την κατάταξη ιδιωτών (ανδρών - γυναικών) στην Ελληνική Αστυνομία και εισαγωγή τους στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων μέσω των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2019. Μεταξύ άλλων, στην προκήρυξη αναφέρονται τα εξής:

- Ο αριθμός των ιδιωτών υποψηφίων που θα εισαχθούν στη Σχολή Αστυφυλάκων καθορίζεται σε τριακόσιους δέκα (310) έναντι διακοσίων πενήντα (250) της περσινής χρονιάς. Αυτό σημαίνει αύξηση 24%.

- Ο αριθμός των ιδιωτών υποψηφίων που θα εισαχθούν στη Σχολή Αξιωματικών καθορίζεται σε σαράντα (40) χωρίς να υπάρχει μεταβολή σε σχέση με πέρσι.

- Οι επιτυχόντες/ούσες θα εγγραφούν στις οικείες Σχολές, κατά το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.

- Οι υποψήφιοι/ες πρέπει να μην υπερβαίνουν το 26ο έτος της ηλικίας τους, κατά την 31η Δεκεμβρίου 2019, δηλαδή όσοι/ες γεννήθηκαν από 01-01-1994 και μεταγενέστερα.

- Οι υποψήφιοι/ες πρέπει να έχουν ανάστημα (άνδρες και γυναίκες) τουλάχιστον 1,70 μ. χωρίς υποδήματα.

- Οι υποψήφιοι/ες υποχρεούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως στο Αστυνομικό Τμήμα του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, προσκομίζοντας παράλληλα και το δελτίο εξεταζομένου/ης υποψηφίου/ας του ΥΠ.Π.Ε.Θ., μέχρι την ώρα 15.00 της 05-06-2019.

Πατήστε εδώ για να δείτε την προκήρυξη.