Τι πρέπει να προσέξουν οι υποψήφιοι στα Μηχανογραφικά

Είκοσι δύο τμήματα Φιλολόγων σε όλη τη χώρα, δέκα τμήματα Γεωπονίας, δώδεκα Τεχνολογίας Τροφίμων και... δεκάδες τμήματα Μηχανικών εντάχθηκαν πλέον στα επιστημονικά πεδία του Μηχανογραφικού Δελτίου του 2019.

Στο «παρά πέντε» της εξεταστικής διαδικασίας και σε δόσεις, δίνει το υπουργείο Παιδείας τα στοιχεία που αφορούν τις φετινές Πανελλαδικές Εξετάσεις, έτσι ώστε να συμπληρώσει το σκηνικό που στήνεται φέτος έξω από τα ιδρύματα της Ανώτατης Εκπαίδευσης της χώρας. Μετά την αύξηση των θέσεων εισακτέων, το υπουργείο Παιδείας κατέταξε προχθές σε επιστημονικά πεδία τα εκατοντάδες νέα τμήματα που φτιάχτηκαν μετά τις εκτεταμένες «πανεπιστημιοποιήσεις» των ΤΕΙ, για πολλά από τα οποία ωστόσο να επαναλάβουμε ότι δεν υπάρχουν ακόμη συγκεκριμένα επαγγελματικά δικαιώματα ή ακριβή προγράμματα σπουδών.

Η κατάταξη των νέων τμημάτων σε επιστημονικά πεδία, δε, φαίνεται ότι επιβεβαιώνει με τον τρόπο της την πολιτική της «ανοικτής πρόσβασης» στα τμήματα χαμηλής ζήτησης της Ανώτατης Εκπαίδευσης, σε αντίθεση με τα περιζήτητα τμήματα τα οποία κλείνουν τις πόρτες τους ερμητικά.

Ετσι, όπως λέει στα «ΝΕΑ» ο αναλυτής των στατιστικών στοιχείων και εκπαιδευτικός Γιώργος Χατζητέγας, με την τοποθέτηση των περισσότερων σχολών στο 2ο Επιστημονικό Πεδίο των Θετικών Επιστημών και στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο των Οικονομικών και των Επιστημών Πληροφορικής διευκολύνεται φέτος η πρόσβαση των υποψηφίων στα προγράμματά τους, καθώς προσφέρονται περισσότερες θέσεις και καταγράφονται γι' αυτές λιγότεροι υποψήφιοι. Μπορεί δηλαδή στα συγκεκριμένα πεδία φέτος να έχουμε την εφαρμογή της περίφημης «ελεύθερης πρόσβασης», αλλά σε τμήματα που δεν συγκεντρώνουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και σίγουρα όχι στα περιζήτητα προγράμματά τους.

Αντίθετα, στο 1ο Επιστημονικό Πεδίο των Ανθρωπιστικών Επιστημών (Νομική) και στο 3ο των Επιστημών Υγείας (Ιατρική) ο ανταγωνισμός παραμένει υψηλός και αφήνει κάθε χρόνο εκτός της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης χιλιάδες υποψηφίους. Με την προχθεσινή κατανομή των τμημάτων έχουν προστεθεί και τα νέα τμήματα Εργοθεραπείας, Λογοθεραπείας και Ψυχολογίας στο 1ο και στο 3ο Επιστημονικό Πεδίο.

Πάντως, η πολυαναμενόμενη ένταξη των τμημάτων μετά την πληθώρα αλλαγών που έγιναν στα ΑΕΙ με τον νόμο Γαβρόγλου είχε και ορισμένα σημαντικά σημεία, τα οποία αξίζει να προσέξουν οι ενδιαφερόμενοι μαθητές. Και συγκεκριμένα αξίζει να επισημανθούν, ανά επιστημονικό πεδίο, τα ακόλουθα:

1o Επιστημονικό Πεδίο

- Τρία πανεπιστημιακά τμήματα υπάρχουν ακόμη, πλέον, για όσους θέλουν να ακολουθήσουν τον κλάδο του κοινωνικού λειτουργού και αυτά είναι τα τμήματα Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής, του Δημοκρίτειου Θράκης και του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου (πρώην ΤΕΙ Κρήτης).

- Προσφέρεται για πρώτη φορά αυτούσιο πρόγραμμα σπουδών Μουσειολογίας στον Πύργο και από την επόμενη χρονιά στην Εδεσσα.

- Είκοσι δύο νέα τμήματα που θα οδηγούν στον κλάδο των φιλολόγων πρόκειται να λειτουργήσουν σε διαφορετικά πανεπιστήμια της χώρας.

2o Επιστημονικό Πεδίο

- Δέκα αυτούσια προγράμματα σπουδών προσφέρονται πλέον σε ισάριθμα πανεπιστήμια της χώρας μόνο για την επιστήμη της Γεωπονίας.

- Δώδεκα αυτούσια νέα προγράμματα σπουδών μοιράζονται στη χώρα και αφορούν μόνο την επιστήμη της Τεχνολογίας Τροφίμων.

- Εννέα νέα τμήματα μαθηματικών σπουδών λειτουργούν σε ισάριθμα πανεπιστήμια.

3o Επιστημονικό Πεδίο

Οι επιστήμες και τα τμήματα Γεωπονίας, Βιολογίας, Δασολογίας, Τροφίμων, Χημείας, Περιβάλλοντος συνεχίζουν να είναι προσβάσιμα και από το 3ο Πεδίο και κοινά με το 2ο Επιστημονικό Πεδίο, προδιαγράφοντας μια έντονη βαθμολογική πίεση προς τα πάνω για τις βάσεις των τμημάτων.

4o Επιστημονικό Πεδίο

- Τμήματα Μηχανικών τα οποία «ξεφεύγουν» από την κλασική ένταξή τους στο 2ο Επιστημονικό Πεδίο και περιλαμβάνονται και στο Πεδίο Οικονομίας και Διοίκησης ενδεικτικά είναι το Ηλεκτρονικών Μηχανικών στο Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο και το Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων στα Πανεπιστήμια Αιγαίου και Δυτικής Μακεδονίας.

- Ενώ μέχρι πριν από τρία χρόνια δεν υπήρχαν καθόλου πανεπιστημιακά τμήματα για τον Τουρισμό, πλέον στο 4ο Πεδίο θα βρούμε τέσσερα στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, στο Ιόνιο, στο Πειραιώς και στα Ψαχνά (Πανεπιστήμιο Αθηνών).