Τα Τμήματα με Πενταετή Φοίτηση σε Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής και Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο

Σε πενταετή (δέκα ακαδημαϊκά εξάμηνα), μετατρέπονται οκτώ τμήματα της Σχολής Μηχανικών του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής , έπειτα από αποφάσεις που υπέγραψε ο υπουργός Παιδείας Κ. Γαβρόγλου. Συγκεκριμένα, πρόκειται για τα εξής τμήματα:

1. Τμήμα Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών

2. Τμήμα Μηχανικών Βιοϊατρικής

3. Τμήμα Μηχανικών Βιομηχανικής Σχεδίασης και Παραγωγής

4. Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών

5. Τμήμα Μηχανικών Τοπογραφίας και Γεωπληροφορικής

6. Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών

7. Τμήμα Ναυπηγών Μηχανικών

8. Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών.

Δείτε εδώ το ΦΕΚ. Για το όγδοο τμήμα των Πολιτικών Μηχανικών που δεν υπάρχει στο ΦΕΚ θα ακολουθήσει δεύτερη υπουργική απόφαση.

Υπογράφηκε ακόμη η απόφαση για τον ορισμό της διάρκειας του πρώτου κύκλου σπουδών των τριών Τμημάτων Μηχανικών του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου, σε δέκα ακαδημαϊκά εξάμηνα. Ειδικότερα, πρόκειται για τα εξής τμήματα:

1. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

2. Ηλεκτρονικών Μηχανικών

3. Μηχανολόγων Μηχανικών

Το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής αποτέλεσε το πρώτο βήμα αυτής της μεταρρύθμισης, η οποία ολοκληρώθηκε με την ίδρυση του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου. Με την ολοκλήρωση της μεταρρύθμισης, οι συνθήκες που έχουν πλέον διαμορφωθεί έχουν ως προσανατολισμό ένα δυναμικό και πολλά υποσχόμενο μέλλον για το σύνολο της Ανώτατης Εκπαίδευσης.