60 Διετή Πανεπιστημιακά Προγράμματα για τους Αποφοίτους ΕΠΑ.Λ. !

Ανακοινώθηκαν τα 60 Διετή Προγράμματα που έχουν εγκριθεί από τον υπουργό Παιδείας Κ. Γαβρόγλου για να λειτουργήσουν σε 11 πανεπιστήμια από τον Οκτώβριο του ακαδημαϊκού έτους 2019-20. Οι σπουδαστές των Διετών Προγραμμάτων επιλέγονται χωρίς εξετάσεις με βάση το βαθμό απολυτηρίου ΕΠΑΛ ή/και τον βαθμό του πτυχίου της ειδικότητας του ΕΠΑΛ. Η φοίτηση είναι δωρεάν και διαρκεί τέσσερα ακαδημαϊκά εξάμηνα, περιλαμβανομένων των μαθημάτων, των εργαστηρίων και της πρακτικής άσκησης. Στα Διετή Προγράμματα θα διδάσκουν Καθηγητές του αντίστοιχου Πανεπιστημίου που φιλοξενεί το πρόγραμμα, αλλά και εξωτερικοί συνεργαζόμενοι διδάσκοντες με εμπειρία στο οικείο γνωστικό αντικείμενο.

Υπενθυμίζεται ότι μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος απονέμονται διπλώματα επιπέδου πέντε (5) του Εθνικού και Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων. Ειδικότερα, τα 60 Διετή Προγράμματα , ανά Πανεπιστήμιο, είναι τα εξής:

1. DutikisAttikis

2. Geoponiko