Σημαντικές Ευκαιρίες Σταδιοδρομίας για φοιτητές Νομικών, Πολιτικών και Οικονομικών Τμημάτων

Ένα από τα βασικά «προβλήματα» που αντιμετωπίζουν νέοι απόφοιτοι διαφόρων ειδικοτήτων της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είναι η απουσία εμπειρίας στο βιογραφικό τους. Μάλιστα, είναι σύνηθες το φαινόμενο απόφοιτοι με αξιόλογα ακαδημαϊκά προσόντα να μην μπορούν να διεκδικήσουν μια θέση εργασίας -ειδικά σε συγκεκριμένες ειδικότητες- λόγω της έλλειψης αυτής. Συχνά ένα στοχευμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα αποτελεί ένα σημαντικό πλεονέκτημα που καθιστά την υποψηφιότητα ενός νέου αποφοίτου ιδιαίτερα ελκυστική στους δυνητικούς εργοδότες αλλά πολλοί φοιτητές αγνοούν ή και παραβλέπουν τη σπουδαιότητα της πρακτικής άσκησης.

Υπό αυτό το πρίσμα, κρίνεται ιδιαίτερα σημαντική η δυνατότητα που δίνει το Υπουργείο Εξωτερικών για πρακτική σε Πρεσβείες, Μόνιμες Αντιπροσωπείες, Προξενικές Αρχές, καθώς και Γραφεία Οικονομικών & Εμπορικών Υποθέσεων, παρέχοντας τη δυνατότητα στους ενδιαφερόμενους φοιτητές να αποκτήσουν και πρακτικές γνώσεις αλλά και να έρθουν σε επαφή με την εργασιακή κουλτούρα άλλων χωρών. Αναλυτικότερα, τo Υπουργείο Εξωτερικών γνωστοποιεί θέσεις σε Πρεσβείες, Μόνιμες Αντιπροσωπείες, Προξενικές Αρχές, καθώς και Γραφεία Οικονομικών & Εμπορικών Υποθέσεων όπου υπάρχει η δυνατότητα φοιτητές ή φοιτήτριες να κάνουν πρακτική άσκηση. Ο πίνακας αυτός έχει διαβιβασθεί στο ΙΚΥ, το οποίο και θα ενημερώσει όλα τα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα της χώρας.

Οι φοιτητές ή φοιτήτριες, που θα πληρούν τις προϋποθέσεις που τίθενται από τα Ιδρύματά τους, πρέπει να έρχονται σε απευθείας επαφή με την Αρχή της Εξωτερικής Υπηρεσίας που τους ενδιαφέρει μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, το οποίο θα πρέπει απαραιτήτως να κοινοποιούν και στη Διπλωματική Ακαδημία του Υπουργείου Εξωτερικών (Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ), σημειώνοντας και τη χρονική περίοδο που τους ενδιαφέρει. Οι φοιτητές ή φοιτήτριες θα πρέπει να αποφεύγουν να απευθύνουν αιτήσεις προς μεγάλο αριθμό Αρχών της Εξωτερικής Υπηρεσίας σεβόμενοι τον κόπο και χρόνο των προς τούτο εντεταλμένων υπαλλήλων του Υπουργείου Εξωτερικών να τις εξετάζουν. Σε κάθε περίπτωση πάντως, εάν γίνονται δεκτοί από μια Αρχή, θα πρέπει άμεσα να ακυρώνουν τις αιτήσεις που ενδεχομένως έχουν κάνει προς τις άλλες.

Πρακτική Άσκηση

Έκαστη Αρχή, σε συντονισμό και συνεννόηση με την Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών, θα επιλέγει κατόπιν συνέντευξης (και μέσω skype) τα ονόματα των φοιτητών που μπορούν να κάνουν την πρακτική τους άσκηση σε αυτή. Εάν η πρακτική άσκηση εντάσσεται στο πρόγραμμα ERASMUS+, χορηγείται από την Αρχή το προβλεπόμενο από αυτό «Letter of Acceptance» (εφόσον έχει γίνει ακύρωση ενδιαφέροντος προς τις λοιπές Αρχές που έχει υποβάλει αίτημα ο φοιτητής ή η φοιτήτρια, όπως σε παράγραφο 3).

Εάν η πρακτική άσκηση διενεργηθεί εκτός ERASMUS+, με την προϋπόθεση πάντοτε ότι το Ίδρυμα στο οποίο φοιτά προτείνει (με συστατική επιστολή καθηγητή/καθηγήτριας) προς τούτο τον/την φοιτητή/φοιτήτρια, ή σε χώρες που δεν καλύπτονται από το πρόγραμμα ERASMUS+, η χορήγηση του «Letter of Acceptance» παρέλκει. Έλληνες φοιτητές Πανεπιστημίων του εξωτερικού μπορούν να ακολουθήσουν απευθείας τη διαδικασία της παραγράφου 2.

Σε κάθε περίπτωση, όλοι οι φοιτητές θα πρέπει, προ της επιλογής τους από τις Αρχές της Εξωτερικής Υπηρεσίας,

α) να παραιτούνται εγγράφως από κάθε οικονομική απαίτηση έναντι του Ελληνικού Δημοσίου και

β) να μπορούν να αποδείξουν ότι είναι ασφαλισμένοι σε ασφαλιστικό φορέα για την περίπτωση ατυχήματος στον εργασιακό χώρο.

Δείτε αναλυτικά το σύνολο των θέσεων και τις ειδικότητες εδώ

Πηγή: Υπουργείο Εξωτερικών