Μεταλυκειακό έτος - Τάξη μαθητείας ΕΠΑ.Λ.

Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης η απόφαση για την Υλοποίηση «Μεταλυκειακού Έτους - Τάξη Μαθητείας» αρμοδιότητας υπουργείου Παιδείας.Η εφαρμογή του «Μεταλυκειακού Έτους - Τάξης Μαθητείας» πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια ενός σχολικού έτους και βασίζεται σε Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών Μαθητείας που καταρτίζει το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) και πληρούν τις προδιαγραφές ποιότητας, που θέτει το εγκεκριμένο Πλαίσιο Ποιότητας Προγραμμάτων Σπουδών, καθώς και τα κριτήρια, τα οποία είναι συμβατά με τα ισχύοντα αντίστοιχα πιστοποιημένα επαγγελματικά περιγράμματα του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.

Δικαίωμα εγγραφής στο «Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας» έχουν όσοι ικανοποιούν και τα δύο παρακάτω κριτήρια:

• Είναι κάτοχοι

α) απολυτηρίου και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών των ΕΠΑ.Λ. του ν. 4386/2016, του ν. 4186/2013 ή του ν. 3475/2006, καθώς και παλαιότερων ισότιμων τίτλων ή

β) απολυτηρίου Γ.Ε.Λ. και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών του ΕΠΑ.Λ. του ν. 4386/2016, του ν. 4186/2013 και του ν. 3475/2006, καθώς και παλαιότερων ισότιμων τίτλων ή

γ) απολυτηρίου και πτυχίου του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου - Λυκείου (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ) του ν. 4415/2016, όπως ισχύει.

• Βρίσκονται εκτός απασχόλησης, εκπαίδευσης ή κατάρτισης.

Για να δείτε αναλυτικά το ΦΕΚ πατήστε εδώ