Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ για την εισαγωγή σπουδαστών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Μέσω της προκήρυξης που δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως καθορίζεται:

1. Ο αριθμός των σπουδαστών/σπουδαστριών που θα εισαχθούν στις Α.Ε.Ν. Πλοιάρχων και Μηχανικών κατά το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 σε 994 (528 Πλοίαρχοι και 466 Μηχανικοί).
2. Με απόφαση του Υπουργού Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής καθορίζεται ο αριθμός των εισαγομένων σπουδαστών/σπουδαστριών ανά Σχολή των Α.Ε.Ν., καθώς και οι ημερομηνίες υποβολής δικαιολογητικών και υγειονομικών εξετάσεων.
Με όμοια απόφαση ρυθμίζονται τα θέματα ελέγχου της γνώσης κολύμβησης των σπουδαστών/σπουδαστριών που τελικά θα εισαχθούν στις Σχολές των Α.Ε.Ν., καθώς και η διαδικασία αποκλεισμού από την εισαγωγή, σε περίπτωση διαπίστωσης κατάθεσης από υποψήφιο/-α σπουδαστή/-στρια ΑΕΝ παράτυπων ή ανακριβών Δικαιολογητικών.

Δείτε ολόκληρο το ΦΕΚ εδώ