ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΔΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΙΣ 14-15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε στις 14 & 15 Φεβρουαρίου 2015 ο Εκπαιδευτικός Οργανισμός ΡΟΜΒΟΣ πραγματοποίησε την καθιερωμένη πια διήμερη χειμερινή εκδρομή του.  Η εκδρομή αυτή τα είχε όλα, γραφικούς προορισμούς, μαγευτικά τοπία, χιόνια αλλά και ήλιο, ξεγνοιασιά , χαρά και άπειρες όμορφες στιγμές που θα γίνουν γλυκές αναμνήσεις.

Πρώτος προορισμό μας η γραφική Δημητσάνα, όπου επισκεφτήκαμε το Υπαίθριο Μουσείο Υδροκίνησης, με τους νερόμυλους και την παραδοσιακή νεροτριβή. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε την όμορφη Βυτίνα, με τα παραδοσιακά της σοκάκια και δοκιμάσαμε την τοπική τους κουζίνα. Η εκδρομή αυτή μας έδωσε την δυνατότητα όχι μόνο να δούμε τα παραδοσιακά αυτά και τόσο γραφικά μέρη, αλλά και να μείνουμε εκεί όπου ο καθαρός αέρας και η ηρεμία σε κάνουν να ξεχνάς όλα τα άγχη και τους έντονους ρυθμούς της ζωής. Η διαμονή μας ήταν σε πετρόχτιστα Αρχοντικά στα χωριά Κάψια και Καρδαρά, δίνοντας έτσι στους μαθητές μας την δυνατότητα να χαλαρώσουν και να ‘‘γεμίσουν μπαταρίες’’ μέσα στη φύση και τον βουνίσιο καθαρό αέρα.

{gallery}winter-fun{/gallery}

Το βράδυ του Σαββάτου, και αφού απολαύσαμε το δείπνο μας, κατευθυνθήκαμε προς την Τρίπολη και διασκεδάσαμε στην νυχτερινή ζωή της. Τα παιδιά επιδόθηκαν στο χορό, διασκέδασαν και εκτονώθηκαν. Παρότι το πρωινό ξύπνημα ήταν κάπως δύσκολο την επόμενη μέρα, μετά από ένα καλό πρωινό, ξεκινήσαμε για τα Καλάβρυτα και το χιονοδρομικό. Τα παιδιά μας όντας δεινοί σκιέρ είχαν τον εξοπλισμό του και ήταν έτοιμα να κατηφορίσουν τις πίστες του χιονοδρομικού κέντρου. Μετά από πολύ σκι, και πάρα πολύ χιονοπόλεμο, συνεχίσαμε  με τελικό προορισμό μας την όμορφη πόλη των Καλαβρύτων.

Για να δείτε όλο το φωτογραφικό μας υλικό και όλα όσα ζήσαμε το βράδυ εκείνο, ακολουθήστε μαςεδώ

Η εκδρομή αυτή, προστέθηκε στο άλμπουμ μαζί με όλες τις άλλες του ΡΟΜΒΟΥ, ως άλλη μία όμορφη ιστορία που θα θυμόμαστε και θα μνημονεύουμε για πάντα. Καθηγητές και μαθητές ήρθαν ακόμη πιο κοντά, ξεχάσαμε για λίγο τα βιβλία και γεμίσαμε δυνάμεις και όρεξη, για να μπούμε δυναμικά και πάλι στην σκυτάλη των διαβασμάτων και των εξετάσεων.

Να έχουμε ένα καλό υπόλοιπο σχολικής χρονιάς και ακόμη καλύτερες στιγμές μπροστά μας !!!!