Δομή συστήματος

Σύμβουλος Καθηγητής

Κάθε μαθητής/μαθήτρια έχει έναν Σύμβουλο καθηγητή με τον οποίο έχει καθημερινή επικοινωνία.

• Μαθαίνει το παιδί πώς να είναι σωστός μαθητής.
  • Οργανώνει τη μελέτη του παιδιού και τις επαναλήψεις.
  • Συζητά μαζί του για την πρόοδο και την καθημερινότητά του στο σχολείο.
  • Παρακολουθεί προσωπικά την πρόοδο του παιδιού και επικοινωνεί συχνά με τους γονείς.

Τετράδιο επικοινωνίας

Ο γονέας πληροφορείται καθημερινά για την πρόοδο του παιδιού και τις εργασίες που έχει κάνει μέσα από το «τετράδιο επικοινωνίας», το οποίο συμπληρώνουν οι καθηγητές. Έτσι, διευκολύνεται η επικοινωνία γονέων-καθηγητών.

Διαγωνίσματα

Διενεργούνται:

• τεστ διαγνωστικού  επιπέδου και μεθοδολογίας διαβάσματος πριν  ξεκινήσει η φοίτηση.
  • Συχνά τεστ εμπέδωσης μέσα στην τάξη.
  • Ένας τακτικός κύκλος διαγωνισμάτων τον Ιανουάριο.
  • Τελικός επαναληπτικός κύκλος, με Διαγωνίσματα Προσομοίωσης των  τελικών ενδοσχολικών εξετάσεων, τον Απρίλιο - Μάιο.
  • Επιπλέον Επαναληπτικά Διαγωνίσματα στα Βασικά Μαθήματα.
  • Συνεχή ηλεκτρονικά τεστ διαγνωστικού χαρακτήρα και αντικειμενικού τύπου (πολλαπλής επιλογής).

Αξιολόγηση

• Καθημερινά, οι καθηγητές αξιολογούν και καταγράφουν την απόδοση των μαθητών.
  • Συζητούν και προτείνουν λύσεις για τη βελτίωση της απόδοσής τους.
  • Παρακολουθούν, μέσα από ειδική καρτέλα, την πρόοδο κάθε μαθητή/μαθήτριας, όπου τίθενται οι στόχοι και καταγράφονται οι βελτιώσεις σε όλα τα μαθήματα.

Συνεργασία με γονείς

• Προσωπικές συναντήσεις με τον υπεύθυνο του κέντρου και τον υπεύθυνο καθηγητή.
  • Τρεις (3) προγραμματισμένες συναντήσεις το χρόνο.
  • Εβδομαδιαία τηλεφωνική επικοινωνία.
  • Καθημερινή επικοινωνία μέσα από το τετράδιο επικοινωνίας.
  • Διοργάνωση εξειδικευμένων σεμιναρίων που απευθύνονται στους γονείς με θέματα παιδαγωγικής προσέγγισης, ψυχολογίας, μαθησιακών δυσκολιών κτλ