Ειδικές κατηγορίες και Λιμενικό Σώμα

Το Λιμενικό Σώμα εντάσσεται στο Μηχανογραφικό Δελτίο και παρέχεται η δυνατότητα σε πολλούς μαθητές που επιθυμούν να εισαχθούν είτε στη Σχολή Δοκίμων Σημαιοφόρων είτε Δοκίμων Λιμενοφυλάκων να διεκδικήσουν μία θέση σε αυτές. Τι ισχύει όμως με τις ειδικές κατηγορίες σε ακόμα μία σχολή ένστολων; Σύμφωνα με την εγκύκλιο, οι ειδικές κατηγορίες είναι οι εξής:

α. Πολύτεκνοι και τα τέκνα τους, τέκνα των αναπήρων και θυμάτων πολέμου, καθώς και των αναπήρων ή θυμάτων ειρηνικής περιόδου του προσωπικού του Λ.Σ. - ΕΛ.ΑΚΤ. που είναι στην ενέργεια ή έχει συνταξιοδοτηθεί για τον λόγο αυτόν, τέκνα των αναγνωρισμένων ως αγωνιστών της Εθνικής Αντίστασης, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, τρίτεκνοι και τα τέκνα τους.

β. Τέκνα αποβιώσαντος στρατιωτικού Λ.Σ. - ΕΛ.ΑΚΤ. κατά την εκτέλεση διατεταγμένης υπηρεσίας ή εξαιτίας αυτής, καθώς και τέκνα στρατιωτικού Λ.Σ. - ΕΛ.ΑΚΤ. που κατέστη ανάπηρος συνεπεία τραυματισμού ή ασθένειας σε ποσοστό άνω του 67% κατά την εκτέλεση διατεταγμένης υπηρεσίας και εξαιτίας αυτής.

γ. Ιδιώτες που έχουν συμμετάσχει ενεργά σε επιχειρήσεις, που συντονίζονται από το Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής ή και τις Λιμενικές Αρχές της χώρας, πλην υπαλλήλων Λιμένος, για διάσωση κινδυνεύοντων ατόμων στη θάλασσα ή στους χερσαίους χώρους αρμοδιότητας του Λ.Σ. - ΕΛ.ΑΚΤ., εκθέτοντας αποδεδειγμένα τη ζωή τους σε κίνδυνο, με την προϋπόθεση ότι διαθέτουν τα προβλεπόμενα από τις οικείες διατάξεις προσόντα. Η συνδρομή των προαναφερόμενων προϋποθέσεων, οι οποίες θα πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά, προκύπτει από πόρισμα Ένορκης Διοικητικής Εξέτασης.

Από τον αριθμό των εισαγομένων στην οικεία Σχολή, ποσοστό μέχρι 10% συνολικά καλύπτεται από τις ειδικές κατηγορίες υποψηφίων των περιπτώσεων α' και β', με βάση τη σειρά επιτυχίας τους στον διαγωνισμό. Από τον αριθμό των δοκίμων που εισάγονται στην οικεία Σχολή, ποσοστό μέχρι 4% καλύπτεται από την ειδική κατηγορία υποψηφίων της περίπτωσης γ', με βάση τη σειρά επιτυχίας τους στον διαγωνισμό. Κατά τον καθορισμό του αριθμού των θέσεων που αντιστοιχεί στα ποσοστά αυτά δεν λαμβάνονται υπόψη τα κλασματικά υπόλοιπα.

Σε περίπτωση που τα ποσοστά δεν καλυφθούν, τότε οι κενές θέσεις δεν συμπληρώνονται από υποψηφίους άλλης ειδικής κατηγορίας αλλά από υποψηφίους της γενικής κατηγορίας. Η χρήση του δικαιώματος για εισαγωγή στις Σχολές Λ.Σ. - ΕΛ.ΑΚΤ., από αυτούς που υπάγονται σε μία από τις κατηγορίες των περιπτώσεων α'- γ', γίνεται για μία μόνο από τις σχολές αυτές. Αν κάποιος εισαχθεί με το δικαίωμα αυτό σε μία Σχολή, δεν δικαιούται να κάνει χρήση του ίδιου δικαιώματος σε άλλη Σχολή.