Προκήρυξη για Αστυνομικές Σχολές 2023-2024

Σύμφωνα με την σχετική Προκήρυξη του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας η προθεσμία για την υποβολή των σχετικών δικαιολογητικών των υποψηφίων για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό εισαγωγής ιδιωτών στις Αστυνομικές Σχολές λήγει στις 25 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 15.00. Έχοντας υπόψη το νομοθετικό-κανονιστικό πλαίσιο, που αναφέρεται στο Παράρτημα 1 της παρούσας Προκήρυξης: Προκηρύσσουμε Διαγωνισμό για την κατάταξη ιδιωτών (ανδρών – γυναικών) στην Ελληνική Αστυνομία και εισαγωγή τους στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων κατά το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, ως ακολούθως:

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΩΝ

Ο αριθμός των ιδιωτών υποψηφίων που θα εισαχθούν στη Σχολή Αστυφυλάκων καθορίζεται σε χίλιους τριάντα (1.030) και εκείνων που θα εισαχθούν στη Σχολή Αξιωματικών σε πενήντα (50). Η κατανομή των θέσεων που εμφαίνονται στους παρακάτω πίνακες ανά σύστημα συμμετοχής και κατηγορία υποψηφίων περιγράφεται λεπτομερώς στο Παράρτημα 2 της παρούσας Προκήρυξης.

Η Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων του ΥΠΑΙΘΑ είναι αναρτημένη στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας: www.hellenicpolice.gr.

Δείτε την Πρκήρυξη εδώ