Ρύθμιση Ποσοστού Εισαγωγής Αποφοίτων ΕΠΑ.Λ. 2019 στα Τμήματα των Πανεπιστημίων

Σας γνωστοποιούμε την Τροπολογία που κατέθεσε προς ψήφιση στη Βουλή ο Υπουργός Παιδείας Κ. Γαβρόγλου για την εισαγωγή των αποφοίτων ΕΠΑΛ στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, στο Πολυνομοσχέδιο για τα ΑΕΙ.

«Άρθρο 13 Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

1. α) Οι κάτοχοι πτυχίού ΕΠΑ.Λ., συμπεριλαμβανομένων και όσων απέκτησαν πτυχίο σύμφωνα με τις διατάξεις τον ν. 3475/2006 (Α' 146), εφόσον κατέχούν απολυτήριο δευτεροβάθμιού κύκλού σπουδών Επαγγελματικού Λυκείού ή απολυτήριο Γενικού Λυκείου, καθώς και οι κάτοχοι ισότιμων τίτλων Επαγγελματικού Λυκείου, έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις για εισαγωγή κατά το αμέσως επόμενο ακαδημαϊκό έτος από το σχολικό έτος αποφοίτησης:

αα) σε ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) τον συνολικού αριθμού εισακτέων, σε Σχολές, Τμήματα και Εισαγωγικές Κατευθύνσεις των Πανεπιστημίων πού καθορίζονται με την απόφαση της παρ. 3 ως αντίστοιχα ή συναφή με τούς τομείς από τούς οποίούς αποφοιτούν, καθώς και σε κοινή ομάδα Σχολών, Τμημάτων και Εισαγωγικών Κατευθύνσεων των Πανεπιστημίων, στην οποία εισάγονται απόφοιτοι όλων των τομέων. Κατ' εξαίρεση, το ποσοστό τον προηγούμενού εδαφίού ανέρχεται σε ποσοστό πέντε τοις εκατό (5%) τον συνολικού αριθμού εισακτέων σε Τμήματα και Εισαγωγικές Κατευθύνσεις Πολυτεχνείων και Πολυτεχνικών Σχολών, σε Τμήματα Ιατρικής, Οδοντιατρικής, Κτηνιατρικής και Φαρμακευτικής και των Τμημάτων Φυσικής, Βιολογίας και Γεωλογίας, εάν καθορίζονται με την απόφαση της παρ. 3 ως αντίστοιχα ή συναφή με τους τομείς από τούς οποίους αποφοιτούν.

ββ) σε ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) τον συνολικού αριθμού εισακτέων στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) και στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδεύσης (Α.Σ.Τ.Ε.), σε Τμήματα πού καθορίζονται με την απόφαση της παρ. 3 ως αντίστοιχα ή συναφή με τούς τομείς από τούς οποίούς αποφοιτούν,

γγ) σε ειδικό ποσοστό θέσεων τον συνολικού αριθμού εισακτέων. που ορίζεται με απόφαση τον Υπουργού Παιδείας, 'Ερευνας και Θρησκευμάτων ή και του κατά περίπτωση αρμόδιού Υπουργού. σε κοινή ομάδα πού περιλαμβάνει τις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων. τη Σχολή Αστυφυλάκων, τη Σχολή Πυροσβεστών, τη Σχολή Δοκίμων Λιμενοφυλάκων και τις Σχολές της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν.), ανεξάρτητα από τον τομέα από τον οποίο αποφοιτούν.

2. Οι υποψήφιοι πού προέρχονται από εσπερινά ΕΠΑ.Λ. και σύμφωνα με όσα ειδικότερα ορίζονται στο άρθρο 105 τον ν. 4547/2018 (Α' 102) και συμμετέχούν στις ανωτέρω ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, κατά το αμέσως επόμενο ακαδημαϊκό έτος από το σχολικό έτος αποφοίτησης, εισάγονται σε επιπλέον θέσεις σε ποσοστό ένα τοις εκατό (1%) επί τον συνολικού αριθμού εισακτέων σε Σχολές, σε Τμήματα και σε Εισαγωγικές Κατευθύνσεις των Πανεπιστημίων, της Α.Σ.ΠΑΙ.ΤΕ., στις Σχολές της Α.Ε.Ν. και των Α.Σ.Τ.Ε., που καθορίζονται με την απόφαση της παρ. 3 ως αντίστοιχα ή συναφή με τούς τομείς από τούς οποίούς αποφοιτούν. Οι υποψήφιοι της παρούσας, επιλέγουν κατά την υποβολή της αίτησης - δήλωσής τούς, τη συμμετοχή τούς στις ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις, είτε μαζί με τους υποψηφίους των ημερήσιων ΕΠΑ.Λ. όπως προβλέπεται στην περιπτ. α" της παρ. 1, είτε μόνο με το ειδικό ποσοστό πού περιγράφεται στην παρούσα περίπτωση.

Τοποθέτηση Υφυπουργού Παιδείας Μ. Τζούφη στην Ολομέλεια της Βουλής:

«Οφείλουμε να στηρίξουμε τα δημόσια Πανεπιστήμια και την έρευνα και να πιστέψουμε εκ νέου στο εκπαιδευτικό και επιστημονικό έργο που παράγεται προς όφελος της κοινωνίας», τόνισε κατά την ομιλία της στην Ολομέλεια της Βουλής η Υφυπουργός Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων Μερόπη Τζούφη, κατά τη συζήτηση επί του σχεδίου νόμου του ΥΠΠΕΘ «Συνέργειες Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι., πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, πειραματικά σχολεία, Γενικά Αρχεία του Κράτους και λοιπές διατάξεις».

Κατόπιν, η κ. Τζούφη μίλησε για τις ρυθμίσεις του νομοσχεδίου που αφορούν τα Επαγγελματικά Λύκεια, υπογραμμίζοντας ότι «η Επαγγελματική Εκπαίδευση αποτελεί σημαντική προτεραιότητα, κάτι που αποτυπώνεται και στο σύνολο των αλλαγών και των μεταρρυθμίσεων που έχουμε δρομολογήσει από το 2016 και έπειτα».  Υπενθύμισε την «επαναφορά των 2.500 εκπαιδευτικών που οδηγήθηκαν στο καθεστώς διαθεσιμότητας επί Υπουργίας του κυρίου Μητσοτάκη», καθώς και την «επαναλειτουργία όλων των κατηργημένων ειδικοτήτων και τομέων των ΕΠΑ.Λ.».

Παράλληλα, σημείωσε η Υφυπουργός, «ολοκληρώθηκε ένας λεπτομερής Στρατηγικός Σχεδιασμός για την Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση, με στόχο να επιτευχθεί η ποιοτική αναβάθμιση και ενίσχυση του Επαγγελματικού Λυκείου». Ταυτόχρονα, «εξασφαλίσαμε την πρόσβαση όλων των μαθητών, εγκρίνοντας περισσότερα από 1.500 ολιγομελή τμήματα σε όλη την χώρα, με τα 430 εξ αυτών να εξυπηρετούν τις ανάγκες 1 έως 5 μαθητών», δήλωσε η κ. Τζούφη.

«Με τροπολογία που καταθέτουμε», επεσήμανε η Υφυπουργός, «ρυθμίζεται το ποσοστό πρόσβασης των αποφοίτων ΕΠΑ.Λ. στα Πανεπιστήμια». Συγκεκριμένα, «διατίθεται ποσοστό 10% του συνολικού αριθμού θέσεων για την εισαγωγή σε σχολές που είναι αντίστοιχες ή συναφείς με τους τομείς από τους οποίους αποφοιτούν οι μαθητές, καθώς και σε κοινή ομάδα Σχολών, Τμημάτων και Εισαγωγικών Κατευθύνσεων Τμημάτων των ΑΕΙ, στην οποία εισάγονται απόφοιτοι όλων των τομέων». Το ποσοστό μειώνεται «σε 5% του συνολικού αριθμού θέσεων σε ό,τι αφορά σχολές, Τμήματα και Εισαγωγικές Κατευθύνσεις Τμημάτων των Πολυτεχνικών, των Ιατρικών, των Οδοντιατρικών, των Κτηνιατρικών και των Φαρμακευτικών Σχολών, που είναι αντίστοιχα ή συναφή με τους τομείς των ΕΠΑ.Λ.». Τέλος, «το ποσοστό διαμορφώνεται στο 20% για την ΑΣΠΑΙΤΕ και τις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης».  Όπως τόνισε η Υφυπουργός, οι προσπάθειες αυτές αποδίδουν τους πρώτους καρπούς, αφού καταγράφεται «διαρκής αύξηση του μαθητικού δυναμικού κατά +8% στα ημερήσια και +13% στα εσπερινά Επαγγελματικά Λύκεια».

Πηγή: foititikanea.gr