Συνολικός προγραμματισμός για τη συνέχιση και λήξη της φετινής σχολικής χρονιάς

Η Υπουργός Παιδείας Ν. Κεραμέως, σε συνέντευξη τύπου ανακοίνωσε σήμερα πως δε θα πραγματοποιηθούν φέτος προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις, ενώ παράλληλα θα παραταθούν τα μαθήματα ως εξής:

• Μέχρι την Παρασκευή 25 Ιουνίου για τα Νηπιαγωγεία και τα Δημοτικά
  • Μέχρι την Παρασκευή 11 Ιουνίου για τα Γυμνάσια και Λύκεια

Πανελλαδικές εξετάσεις
Οι πανελλαδικές εξετάσεις 2021, θα διεξαχθούν όπως και πέρυσι εντός Ιουνίου.
  • Στις 14 Ιουνίου γίνεται η έναρξη για τις πανελλαδικές για τα Γενικά Λύκεια
  • Στις 15 Ιουνίου  ξεκινούν για τα Επαγγελματικά Λύκεια
  • Μετά τις 20 Μαΐου δίνεται η δυνατότητα έναρξης των κατατακτήριων εξετάσεων στα Πανεπιστήμια.

Μετά από εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, δεν θα πραγματοποιηθούν φέτος οι προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις, αφενός λόγω της  γενικευμένης πίεσης που υφίστανται τα παιδιά εξαιτίας της πανδημίας, αφετέρου για να δοθεί η δυνατότητα  δια ζώσης εμβάθυνσης της ύλης, καθώς και η δυνατότητα  διάδρασης μαθητών και εκπαιδευτικών. Ο βαθμός ετήσιας επίδοσης κάθε μαθητή θα προκύψει από το μέσο όρο των βαθμών α’ και β’ τετραμήνου.