Ο ΡΟΜΒΟΣ στήριξε και φέτος τα Κοινωνικά Παντοπωλεία

Για μία ακόμη χρονιά μαθητές, γονείς, καθηγητές και το διοικητικό προσωπικό κινητοποιηθήκαμε με σκοπό να μαζέψουμε τρόφιμα πρωινού για τα παιδιά των οικογενειών που στηρίζονται από τα Κοινωνικά Παντοπωλεία της Ηλιούπολης, του Ελληνικού-Αργυρούπολης και της Γλυφάδας. Με υψηλό κοινωνικό αίσθημα και θέλοντας να δείξουμε έμπρακτα την ανάγκη και την επιθυμία μας να βοηθήσουμε, ζητήσαμε από όλους τους μαθητές και στα 5 διδακτήριά μας να μας διαθέσουν κουτιά γάλα, δημητριακά, μπισκότα, κρουασάν και άλλα τρόφιμα πρωινού, με σκοπό να εξασφαλίσουμε στα παιδιά το πιο σημαντικό τους γεύμα!

Και φέτος, η ανταπόκριση ήταν μεγάλη και συγκινητική, αποδεικνύοντας πως ενωμένοι μπορούμε να καταφέρουμε πάρα πολλά. Οι μαθητές μας μάλιστα ήταν αυτοί που βοήθησαν μέχρι τέλους στην μεταφορά των τροφίμων που συγκεντρώσαμε. Ο κος. Μαρίνος Μουσούρος από το τμήμα Κοινωνικής Αλληλεγγύης του Δήμου Ηλιούπολης, η κα. Ειρήνη Στελλάκη αντίστοιχα από το Δήμο Ελληνικού-Αργυρούπολης και η κα. Νατάσσα Αργυροπούλου αντιδήμαρχος Παιδείας και υπεύθυνη για το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Γλυφάδας ήταν οι επικεφαλείς στην παραλαβή των τροφίμων.

Όλοι μαζί ποσχεθήκαμε πως η κίνησή μας αυτή θα επαναληφθεί και ότι πάντα θα βοηθάμε όπως μπορούμε όπου υπάρχει ανάγκη!