''Επιλέγω Σπουδές & Επάγγελμα'' - Άλλη μία επιτυχημένη ημερίδα του ΡΟΜΒΟΥ

Το Σάββατο, 3 Απριλίου 2018, και ώρα 5.30 μ.μ. έλαβε χώρα στο θέατρο του δημαρχιακού μεγάρου Ηλιούπολης, η πολυαναμενόμενη Ημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού: «Επιλέγω Σπουδές & Επάγγελμα» η οποία διοργανώθηκε από τον Εκπαιδευτικό Οργανισμό ΡΟΜΒΟ σε συνεργασία με την εταιρεία Συμβούλων Σταδιοδρομίας Employ.

Η εκδήλωση απευθυνόταν σε μαθητές της Α’,  Β΄ και Γ΄ Λυκείου και στους γονείς τους, καθώς και σε εκπαιδευτικούς. Η προσέλευση του κόσμου ήταν τόσο μεγάλη, με αποτέλεσμα να μην χωράει κυριολεκτικά ο κόσμος μέσα στην αίθουσα η οποία από πολύ νωρίς είχε κατακλυστεί από γονείς και μαθητές από όλες τις περιοχές που δραστηριοποιείται ο ΡΟΜΒΟΣ, Ηλιούπολη, Ελληνικό-Αργυρούπολη, Γλυφάδα και Βούλα. Πάρα πολλά άτομα παρακολούθησαν όλη την εκδήλωση όρθιοι, ενώ πολλοί παρέμειναν και άκουγαν την ημερίδα που μεταδιδόταν από μεγάφωνο εκτός της αίθουσας.

Τον εναρκτήριο χαιρετισμό απηύθυνε ο Πρόεδρος της Πρωτοβάθμιας Επιτροπής Εκπαίδευσης, εντεταλμένος σύμβουλος του Δημάρχου στα θέματα νεολαίας και Δημοτικός Σύμβουλος Ηλιούπολης  κος. Ψυρρόπουλος Στάθης. Μίλησε για τη σημασία του επαγγελματικού προσανατολισμού και πόσο άρρηκτα συνδεδεμένο είναι με την επαγγελματική διαδικασία. Ως παλιός μαθητής του ΡΟΜΒΟΥ και νυν καθηγητής του παρότρυνε τα παιδιά να θέτουν στόχους και να κυνηγούν την υλοποίησή τους. Στην συνέχεια, χαιρετισμό απηύθυνε ο Αντιδήμαρχος Παιδείας Ελληνικού-Αργυρούπολης κος. Νικοθόδης Βαγγέλης, επισημαίνοντας την ανάγκη για επαγγελματικό προσανατολισμό των νέων, και πως τέτοιες ενέργειες όπως η σημερινή είναι σημαντικό να γίνονται, κάτι που το απέδειξε και η αθρόα συμμετοχή του κόσμου, ενώ αναγνώρισε πως αν στη ζωή σου θέλεις να πετύχεις και να είσαι ευτυχισμένος θα πρέπει να αγαπάς το επάγγελμα που διάλεξες να κάνεις.

Τέλος, η Υπεύθυνη Ποιότητας και Μαθηματικός του ΡΟΜΒΟΥ κα. Τσαρπαλή Ειρήνη μίλησε στα παιδιά για την ανάγκη να βρουν ένα ξεκάθαρο στόχο και προς αυτόν να δουλέψουν. Ενώ για να καταφέρουν την επίτευξη του στόχου τους μεγάλο ρόλο παίζει η σωστή και έγκαιρη προετοιμασία.

Πρώτος εισηγητής της εκδήλωσης ήταν ο κος. Αδάμ Βρεχόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) της Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, κάτοχος Διδακτορικού Διπλώματος (PhD) από το τμήμα Information Systems and Computing του Πανεπιστημίου Brunel της Μεγ. Βρετανίας, ενώ υπήρξε και αυτός μαθητής του ΡΟΜΒΟΥ. Ο κος. Βρεχόπουλος ανέφερε στους μαθητές κάποια ενδεικτικά κριτήρια που θα τους βοηθήσουν στο να επιλέξουν σωστά τη σχολή τους, ενώ μίλησε και για τις Κατευθύνσεις και τις Προοπτικές που ανοίγονται κατά τη διάρκεια των Σπουδών στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Στη συνέχεια της ημερίδας, τον λόγο ανέλαβε ο δεύτερος εισηγητής, κος. Κωνσταντίνος Κότιος, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας της Employ, υπ. διδάκτωρ Α.Π.Θ. και συγγραφέας των Επαγγελματικών Οδηγών «Επιλέγω Σπουδές και Επάγγελμα», ο οποίος μίλησε για τα επιστημονικά πεδία και τις σχολές που βρίσκονται σε αυτά. Ανέλυσε τα κριτήρια εύστοχης επιλογής σπουδών και επαγγέλματος, τις ειδικές κατηγορίες υποψηφίων, τα τμήματα με αυξημένη ζήτηση και τα νέα δεδομένα στην αγορά εργασίας. Απάντησε στις απορίες των νέων και των γονιών που παρευρίσκονταν στο χώρο ενώ έκανε την ημερίδα ακόμη πιο διαδραστική βάζοντας τους μαθητές να συμμετάσχουν σε ένα παιχνίδι γνώσεων μέσω των κινητών τους με απευθείας ανάδειξη των αποτελεσμάτων στο video wall της σκηνής.

Το ενδιαφέρον ήταν μεγάλο και με τη λήξη της ημερίδας όλοι έφυγαν ικανοποιημένοι για τις γνώσεις και τις πληροφορίες που έλαβαν πάνω στα θέματα που τους αφορούν.