Ημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού - Νέα Δεδομένα και Αλλαγές στο Εκπαιδευτικό Σύστημα

Την Κυριακή, 7 Απριλίου 2019, και ώρα 10.30 π.μ. έλαβε χώρα στο κινηματοθέατρο του δήμου Γλυφάδας η Ημερίδα του Εκπαιδευτικού μας Οργανισμού «Επαγγελματικός Προσανατολισμός: Νέα Δεδομένα και Αλλαγές στο Εκπαιδευτικό σύστημα» η οποία διοργανώθηκε σε συνεργασία με την εταιρεία Συμβούλων Σταδιοδρομίας Employ.

Η εκδήλωση απευθυνόταν σε μαθητές της Α’,  Β΄ και Γ΄ Λυκείου και στους γονείς τους, καθώς και σε εκπαιδευτικούς. Η προσέλευση του κόσμου ήταν αθρόα και το ενδιαφέρουν τους μεγάλο. Η αίθουσα από πολύ νωρίς είχε κατακλυστεί από γονείς και μαθητές από  όλες τις περιοχές που δραστηριοποιείται ο ΡΟΜΒΟΣ, Ηλιούπολη, Ελληνικό-Αργυρούπολη, Γλυφάδα και Βούλα, ενώ πλην των θέσεων χρησιμοποιήθηκαν και καρέκλες για να εξυπηρετηθούν όλοι οι παρευρισκόμενοι.

Τον εναρκτήριο χαιρετισμό απηύθυνε ο Δήμαρχος Ελληνικού – Αργυρούπολης κος. Κωνσταντάτος Γιάννης. Μίλησε για τη σημασία του επαγγελματικού προσανατολισμού και πόσο άρρηκτα συνδεδεμένο είναι με την επαγγελματική διαδικασία. Στην συνέχεια, χαιρετισμό απηύθυνε ο Αντιδήμαρχος Πρασίνου Ηλιούπολης κος. Ψυρρόπουλος Στάθης. Ως παλιός μαθητής του ΡΟΜΒΟΥ και νυν καθηγητής του παρότρυνε τα παιδιά να θέτουν στόχους και να κυνηγούν την υλοποίησή τους., επισημαίνοντας την ανάγκη για επαγγελματικό προσανατολισμό των νέων, και πως τέτοιες ενέργειες όπως η σημερινή είναι σημαντικό να γίνονται. Από την ημερίδα μας δεν έλειψε ούτε ο Δήμαρχος Γλυφάδας κος. Παπανικολάου Γεώργιος επίσης παλιός μαθητής του ΡΟΜΒΟΥ, ο οποίος προέτρεψε τους μαθητές να διαλέξουν τα επαγγέλματα που θα τους κάνουν ευτυχισμένους και έτσι θα εξασφαλίσουν και την επιτυχία τους σε επαγγελματικός και προσωπικό επίπεδο.  Τέλος, ήταν ιδιαίτερη τιμή και μεγάλη χαρά που παρευρέθηκε και απηύθυνε χαιρετισμό ο πρώην Υφυπουργός Παιδείας, Πανεπιστημιακός και Βουλευτής του ΚΙΝ.ΑΛ κος. Παπαθεοδώρου Θεόδωρος .

Την έναρξη των ομιλιών έκανε η Υπεύθυνη Ποιότητας και Μαθηματικός του ΡΟΜΒΟΥ κα. Τσαρπαλή Ειρήνη, η οποία μίλησε στα παιδιά για τη σωστή προετοιμασία την ανάγκη οι μαθητές να έχουν τις κατάλληλες βάσεις και να προετοιμάζονται για τις εξετάσεις και το πώς θα πρέπει να δομούν το χρόνο τους. Στη συνέχεια, το λόγο πήρε ο Φιλόλογος και Υπεύθυνος τον Ανθρωπιστικών Σπουδών του ΡΟΜΒΟΥ κος. Τρουλάκης Μάνος. Μίλησε στους μαθητές για τις αλλαγές στον τρόπο εξέτασης του μαθήματος των Αρχαίων και πόσο σημαντικά είναι. Καθώς και για τη συνεξέταση των μαθημάτων της Νεοελληνικής Γλώσσας με τη Νεοελληνική Λογοτεχνία.

Στη συνέχεια της ημερίδας, το λόγο ανέλαβε ο  κος. Ταουσάνης Χρήστος, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας της Employ, διδάκτωρ Α.Π.Θ. και συγγραφέας των Επαγγελματικών Οδηγών «Επιλέγω Σπουδές και Επάγγελμα», ο οποίος μίλησε για τα επιστημονικά πεδία και τις σχολές που βρίσκονται σε αυτά καθώς και για τα τμήματα με αυξημένη ζήτηση και τα νέα δεδομένα στην αγορά εργασίας. Μίλησε για όλες τις αλλαγές που συντελούνται στο νέο εκπαιδευτικό σύστημα και πια θα είναι τα νέα δεδομένα για τους μαθητές. Ενώ, τέλος, απάντησε στις απορίες των νέων και των γονιών που παρευρίσκονταν στο χώρο. Το ενδιαφέρον ήταν μεγάλο και με τη λήξη της ημερίδας όλοι έφυγαν ικανοποιημένοι για τις γνώσεις και τις πληροφορίες που έλαβαν πάνω στα θέματα που τους αφορούν.

56869987 2236119269787839 2287122904627806208 n

56922835 2236120923121007 1874670499338911744 n

Για να δείτε περισσότερες φωτογραφίες από την Ημερίδα πατήστε εδώ