Διαδικτυακή ημερίδα: ''Διαχείριση χρόνου & Αποτελεσματική μελέτη'' (4 Δεκεμβρίου 2022)

Κάθε σχολική χρονιά ξεκινά με νέους στόχους, προτεραιότητες και υποχρεώσεις τόσο για τους/τις μαθητές/τριες όσο και για τους γονείς και εκπαιδευτικούς. Ο τρόπος με τον οποίο σχεδιάζουμε και οργανώνουμε τον χρόνο μας έχει άμεσο αντίκτυπο στην παραγωγικότητα και την αποδοτικότητα μας. Συχνά, παρατηρείται μεγάλος αριθμός μαθητών/τριών που δυσκολεύονται να ανταποκριθούν επαρκώς στα αυξημένα σχολικά καθήκοντα και τις εξωσχολικές υποχρεώσεις τους.

Η διαχείριση χρόνου είναι μία σύνθετη δεξιότητα η οποία εάν συντονιστεί έξυπνα όχι μόνο θα μπορούμε να τα προλαβαίνουμε όλα, αλλά θα γίνονται και σωστά. Με γνώμονα το συγκεκριμένο στόχο ο Εκπαιδευτικός Οργανισμός ΡΟΜΒΟΣ ανέλαβε την πρωτοβουλία να διοργανώσει την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022 σε συνεργασία με τη διακεκριμένη επιστημονική ομάδα της EMPLOY EDU Σύμβουλοι Εκπαίδευσης & Σταδιοδρομίας, ένα βιωματικό διαδικτυακό σεμινάριο για την ΟΡΘΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΧΡΟΝΟΥ και την ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ.

Συγκεκριμένα, αναδείχθηκαν σύγχρονες τεχνικές μελέτης καθώς και ψυχολογικές θεωρίες, με στόχο την καλύτερη δυνατή διαχείριση & οργάνωση του χρόνου και το σωστό προγραμματισμό των ενδοσχολικών και εξωσχολικών δραστηριοτήτων. Ακόμη, οισυμμετέχοντες/ουσες μέσω της παρακολούθησης του σεμιναρίου αυτού έμαθαν πως μπορούν:

• Να ιεραρχούν τις προτεραιότητες ανάλογα με το βαθμό σημαντικότητας

• Να καταπολεμήσουν την αναβλητικότητα & το άγχος

• Να εφαρμόσουν στοχευμένες τεχνικές & μεθοδολογία διαβάσματος

• Να οργανώσουν αποτελεσματικά τη μελέτη τους (τρόπος μάθησης, ζώνη μελέτης, ύπνος, διατροφή, χρονοδιάγραμμα)

• Έλαβαν έξυπνα tips για βέλτιστη απόδοση στο διάβασμα από τη διακεκριμένη και έμπειρη επιστημονική ομάδα επαγγελματικού προσανατολισμού

Εισηγητής ήταν ο Δρ.Παναγιώτης Παππάς , εξειδικευμένος σύμβουλος με πολυετή εμπειρία στον κλάδο του Επαγγελματικού Προσανατολισμού, ο οποίος μετά το πέρας της εισήγησής του απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών/τριών και γονέων.

ΑΡΧΕΙΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ