Διαδικτυακό σεμινάριο για υποψηφίους Πανελλαδικών ''Θετική ψυχολογία στις εξετάσεις'' (19 Μαΐου 2023)

Η καλή προετοιμασία για τις εξετάσεις είναι πολύ σημαντική αλλά μόνο αυτό δεν φτάνει. Σημαντική εξίσου είναι και η ψυχολογία των μαθητών και μαθητριών πριν από τις Πανελλαδικές για να μπορέσουν να αποδώσουν το καλύτερο δυνατό. Θέλοντας να βοηθήσουμε και να υποστηρίξουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας ΓΕΛ και ΕΠΑ.Λ. διοργανώσαμε ένα διαδικτυακό σεμινάριο στις 19 Μαΐου 2023 , λίγο πριν τις εξετάσεις, με εισηγήτρια την Ψυχοθεραπεύτρια παιδιού και οικογένειας και Ειδική Παιδαγωγό κα. Κωνσταντινοπούλου Μαρία

Μέσα από το σεμινάριό της μίλησε για τη διαχείριση του άγχους πριν τις εξετάσεις, για το τι πρέπει να κάνουν οι μαθητές/τριες για να βοηθηθούν αλλά και πως οι γονείς τους μπορούν να τους/τις βοηθήσουν να αποσυμφορηθούν από το άγχος και την πίεση που νιώθουν. Έδωσε χρήσιμες συμβουλές για την διατροφή την περίοδο αυτή, έξυπνους τρόπους να οργανώνουν χρόνο και επαναλήψεις και άλλα χρήσιμα tips.

Ενώ στο τέλος του διαδικτυακού σεμιναρίου αφιέρωσε χρόνο για να απαντήσεις στις ερωτήσεις μαθητών/τριων και γονέων.

ΑΡΧΕΙΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ