Πώς να προετοιμαστείτε για μια καριέρα στη βιοϊατρική επιστήμη και τη νανοεπιστήμη

Οι πρόοδοι στην τεχνολογία διεισδύουν σχεδόν σε όλους τους τομείς της επιστήμης, ενώ η νανοτεχνολογία προσφέρει συγκεκριμένα νέες και καινοτόμες λύσεις σε ένα ευρύ φάσμα τομέων λόγω του μικρού μεγέθους της.Η νανοεπιστήμη ασχολείται με τα απείρως μικρά πράγματα, τα άτομα και τα υπο-ατομικά σωματίδια που συνθέτουν κάθετι στο σύμπαν, από την καρέκλα που κάθεσαι μέχρι τα μαλλιά στο κεφάλι σου.Περιλαμβάνει βιολογία, χημεία και μηχανική, με εφαρμογές που ξεκινούν από τα φαρμακευτικά μέχρι την επιστήμη τροφίμων, είναι επίσης υπεύθυνη για ένα κύμα νέων ειδικοτήτων και άλλων διεπιστημονικών πεδίων, όπως η φαρμακευτική χημεία, η βιοπληροφορική, η ανοσολογία και η περιβαλλοντική βιολογία.Ο χειρισμός και εκμετάλλευση τέτοιων μικρών ιδιοτήτων ωθεί τα επιστημονικά όρια να δημιουργήσουν περισσότερα υλικά και διαδικασίες σε μια νανο-κλίμακα. Για παράδειγμα, στη βιοϊατρική η νανοτεχνολογία συμβάλλει στην αποτελεσματικότερη εξάλειψη των καρκινικών κυττάρων κατά τη διάρκεια της θεραπείας και η νανοτεχνολογία στη μηχανική μπορεί να βοηθήσει στην ανάπτυξη υλικών που μπορούν να αντέξουν την επανεισδοχή πυραύλων στην ατμόσφαιρα της Γης, πιέζοντας τα όρια της επιστήμης σε κάθε ευκαιρία.

Ένα πραγματικά διεπιστημονικό θέμα

Προκειμένου να προετοιμαστείτε για μια καριέρα στον τομέα αυτό, είναι σημαντικό να είστε καλά ενημερωμένοι, λαμβάνοντας ιδιαίτερα υπόψη το πόσο γρήγορα αλλάζει το τοπίο των βιοεπιστημών.Ενα εξειδικευμένο μεταπτυχιακό παρέχει ένα σταθερό υπόβαθρο στη χημεία των υλικών, τη φυσική στερεάς κατάστασης, καθώς και μια εισαγωγή στη βιοτεχνολογία.Οι φοιτητές εκτίθενται σε διεπιστημονικές προσεγγίσεις ενώ μελετούν τη χημεία των υλικών, τη μικροηλεκτρονική, τη φωτονική, καθώς και τις βιοϊατρικές και ενεργειακές εφαρμογές της τεχνολογίας.Όπως είναι αναμενόμενο, όποιος σκέφτεται να ακολουθήσει μια σταδιοδρομία στον τομέα των νανοεπιστημών θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα αναλυτικός, να έχει επιστημονικές δεξιότητες, σχολαστική προσοχή στη λεπτομέρεια, να μπορεί να χρησιμοποιεί εξοπλισμό ελεγχόμενο από υπολογιστή και να διαχειρίζεται μεγάλες και μικρές ομάδες ανθρώπων, σχετικά με την προσέγγιση της κάθε εργασίας.

Η εμπειρία είναι βασική όπως επίσης και το να βρείτε ακριβώς το αντικείμενο εξειδίκευσής σας.

Αν επιθυμείτε μια καριέρα στον κόσμο της νανοεπιστήμης και της βιοϊατρικής επιστήμης, θα πρέπει να έχετε καλή κατανόηση των υποκείμενων θεμελίων των φυσικών επιστημών.Με ένα πτυχίο φυσικών επιστημών, φαρμακευτικής, ιατρικής ή μηχανικής, θα είστε μεν εξεικοιωμένοι μέσα σε ένα εργαστήριο, αλλά η ευκαιρία να μελετήσετε συγκεκριμένες ενότητες και να βρείτε μια ειδικότητα που σας ταιριάζει μέσω κάποιου μεταπτυχιακού θα εξασφαλίσει ότι μπορείτε να προχωρήσετε περαιτέρω στην καριέρα σας. Για παράδειγμα, μπορείτε να επιλέξετε να ειδικευτείτε σε νανοϋλικά για ενεργειακές και περιβαλλοντικές εφαρμογές ή ακόμα στη νανο-ιατρική και νανοδιαγνωστική.Εμπειρία στην έρευνα και δημοσιεύσεις μπορούν επίσης να είναι εξαιρετικά επωφελείς, καθώς όχι μόνο βοηθούν στην αποσαφήνιση της περιοχής ενδιαφέροντος και ενεργούν ως πρόβα στην καριέρα, σας αλλά μπορούν επίσης να τονίσουν την αφοσίωσή σας στους πιθανούς εργοδότες σας.Εξάλλου, ως νανοεπιστήμονας είναι δική σας δουλειά να διεξάγετε έρευνες, εργαστηριακά πειράματα και να γράφετε αναφορές σε καθημερινή βάση, οπότε καλά θα κάνετε να ξεκινήσετε!

Ακούγεται συναρπαστικό... λοιπόν, ποιες ευκαιρίες καριέρας υπάρχουν;

Υπάρχουν πολλά μονοπάτια που μπορείτε να ακολουθήσετε στον κόσμο της βιοϊατρικής επιστήμης και της νανοεπιστήμης. Όπως έχουμε ήδη πει, το τοπίο των βιοεπιστημών εξελίσσεται συνεχώς χάρη στην πρόοδο της τεχνολογίας και έτσι υπάρχουν ευκαιρίες εξειδίκευσης και ανάληψης ρόλων τόσο ποικίλων όσο η διασφάλιση της ποιότητας των εταιρειών τροφίμων και ποτών, η κλινική υποστήριξη στα ιατρικά κέντρα υγείας, καθώς και την ανάπτυξη της έρευνας σε κυβερνητικά εργαστήρια.

Πηγή: e-employ.gr / Γατούδης Γιώργος, Career Counselor & Academic and Student Affairs Advisor Employ