Αλλαγή των προσόντων των υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις για την ελληνική αστυνομία

ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΜΕ ΤΙΤΛΟ

«Προστασία του εθελοντισμού, ενίσχυση της δράσης της Κοινωνίας των Πολιτών….και λοιπές διατάξεις»

Ελάχιστο απαιτούμενο ανάστημα των υποψηψίων για κατάταξη/πρόσληψη Ελληνική Αστυνομία Τροποποίηση περ. α’ παρ. 2 του άρθρου 1 του ν.2226/1994 τρίτο εδάψιο περ. α παρ. 2 του άρθρου 1 του ν. 2226/1994 (Α’ 122) τροποποιείται εισαγωγή διαψοροποίησης ως προς προσόν του ύψους μεταξύ υποψηψίων ανδρών και γυναικών στη Σχολή Αστυφυλάκων και στη Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας, και διαμορψώνεται ως ακολούθως:«Τα προσόντα των υποψηψίων και οι προ καταρκτικές εξετάσεις, στις υποβάλλονται, είναι κοινές και για τα 2 φύλα με εξαίρεση το ελάχιστο απαιτούμενο ανάστημα, να είναι τουλάχιστον ένα μέτρο και εβδομήντα εκατοστά (1,70 μ.) για τους άνδρες και ένα μέτρο και εξήντα τρία εκατοστά (1,63 μ.) για τις γυναίκες».

Δείτε την απόφαση