Προκήρυξη και αριθμός εισακτέων στις σχολές της Αστυνομίας για το 2022

Ο αριθμός των υποψηφίων που θα εισαχθούν στις Σχολές Αστυφυλάκων και Αξιωματικών της Ελληνικής Αστυνομίας κατά το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, ύστερα από τη συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις του σχολικού έτους 2021-2022, καθορίζεται σε επτακοσίους τριάντα (730) και σε εκατόν δεκαεπτά (117), αντιστοίχως.

Από τον αριθμό των εισακτέων που καθορίζεται για τη Σχολή Αξιωματικών, ποσοστό 40% προέρχεται υποχρεωτικά από Ανθυπαστυνόμους, Αρχιφύλακες, Υπαρχιφύλακες και Αστυφύλακες, οι οποίοι εισάγονται στο Γ’ εξάμηνο. Ως εκ τούτου, ο αριθμός των εισακτέων αστυνομικών στη Σχολή Αξιωματικών ανέρχεται σε σαράντα επτά (47) και των εισακτέων ιδιωτών σε εβδομήντα (70).

Δείτε το ΦΕΚ

Όπως είπαμε, ο αριθμός των ιδιωτών υποψηφίων που θα εισαχθούν στη Σχολή Αστυφυλάκων καθορίζεται σε επτακοσίους τριάντα (730) και εκείνων που θα εισαχθούν στη ΣχολήΑξιωματικών σε εβδομήντα (70). Ας δούμε λίγο πιο αναλυτικά:

ΣΧΟΛΗ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ

Α΄ ΣΥΣΤΗΜΑ 10% (ΧΩΡΙΣ ΝΕΑ ΕΞΕΤΑΣΗ) ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ