Σημαντική Επισήμανση για τις Προκαταρτικές Εξετάσεις των Υποψηφίων της Πυροσβεστικής

Χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή όσον αφορά την ειδική διάταξη που υπάρχει μέσα στο νέο ΠΔ που δημοσιεύθηκε στις 14/3/2022 και αφορα τα Προσόντα, προϋποθέσεις, κωλύματα κατάταξης κατηγορίες υποψηφίων και διαδικασία για την εισαγωγή σπουδαστών στη Σχολή Πυροσβεστών και φοιτητών στη Σχολή Αξιωματικών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο και γι αυτό πρέπει να προσέξετε για να μην αποκλειστείτε στις ΠΚΕ, παρά το γεγονός ότι θα πέτυχετε στις ΠΚΕ των άλλων σχολών!

Οι υποψήφιοι που θα υποβληθούν στη δοκιμασία των Προκαταρτικών εξετάσεων από Στρατιωτική, Αστυνομική ή Λιμενική Αρχή και κρίθηκαν ικανοί, προσέρχονται στις προκαταρκτικές εξετάσεις του Π.Σ. για να εξετασθούν στα αθλήματα που δεν αποτέλεσαν αντικείμενο των προκαταρκτικών εξετάσεων των ως άνω Στρατιωτικών, Αστυνομικών και Λιμενικών Αρχών.

Λαμβάνοντας υπόψη πως πλέον στις αθλητικές δοκιμασίες για την Πυροσβεστική Ακαδημία περιλαμβάνεται και η νέα δοκιμασία για Μεταφορά ανά χέρι αλτήρα με λαβή βάρους είκοσι πέντε (25) κιλών έκαστος, σε απόσταση εκατό (100) μέτρων χωρίς διακοπή των κινήσεων και χωρίς επαφή των αλτήρων με το έδαφος σε χρόνο 50΄΄(μία προσπάθεια) ο κάθε υποψήφιος θα πρέπει να έχει κατά νου πως επίκειται εξέταση και σε αυτή τη νέα δοκιμασία της Πυροσβεστικής η οποία φυσικά ΔΕΝ περιλαμβάνεται στις ΠΚΕ των άλλων σχολών!