Πρόγραμμα Πανελλαδικών εξετάσεων 2022 και Λήξη σχολικού έτους

Το Γραφείο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνει πιο νωρίς φέτος, με στόχο το βέλτιστο προγραμματισμό της εκπαιδευτικής κοινότητας, τις παρακάτω ημερομηνίες για τη λήξη του διδακτικού έτους:

• Λήξη μαθημάτων Νηπιαγωγείων – Δημοτικών σχολείων: 15 Ιουνίου 2022

• Λήξη μαθημάτων Γυμνασίων: 30 Μαΐου 2022
  • Λήξη μαθημάτων όλων των τάξεων των Γενικών και των Επαγγελματικών Ημερήσιων και Εσπερινών Λυκείων: 20 Μαΐου 2022

Αντίστοιχα, και οι Πανελλαδικές εξετάσεις ξεκινούν φέτος νωρίτερα από τις προηγούμενες χρονιές:

• Ημερήσια και Εσπερινά Γενικά Λύκεια: 3 Ιουνίου 2022

Πανελληνιες 2022 προγραμμα γελ
    Ως ώρα έναρξης εξέτασης για τις Πανελλαδικές 2022 ορίζεται η 08:30 π.μ., κοινή για τους υποψηφίους ημερήσιων και εσπερινών Λυκείων. Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης μέχρι τις 08:00 π.μ. Η διάρκεια εξέτασης κάθε μαθήματος είναι τρεις (3) ώρες. Η εξεταστέα ύλη και τα θέματα των εξετάσεων είναι κοινά για όλους τους υποψηφίους ημερησίων και εσπερινών ΓΕΛ.

• Ημερήσια και Εσπερινά Επαγγελματικά Λύκεια: 2 Ιουνίου 2022

programma panelladikes panellinies epal 2 2022 8 4 2022.jpg

Ως ώρα έναρξης εξέτασης ορίζεται η 08:30 π.μ. Οι υποψήφιοι των Πανελλαδικών πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης μέχρι τις 08:00 π.μ. Η διάρκεια εξέτασης κάθε μαθήματος είναι τρεις (3) ώρες, εκτός από το μάθημα ειδικότητας: Αρχιτεκτονικό Σχέδιο, για το οποίο η διάρκεια εξέτασης είναι τέσσερις (4) ώρες. Η εξεταστέα ύλη και τα θέματα των εξετάσεων είναι κοινά για όλους τους υποψηφίους ημερησίων και εσπερινών ΕΠΑΛ.