Συναισθηματική νοημοσύνη και μαθητές

Blog  1767

Η επιτυχία στο σχολείο δεν εξαρτάται μόνο από το πόσο διαβάζει το παιδί ή πόσο έξυπνο είναι. Ο τρόπος που ένα παιδί αναγνωρίζει, καταλαβαίνει και διαχειρίζεται τα συναισθήματα του μπορεί να έχει μεγάλη επίδραση στην απόδοση του. Για αυτό το λόγο η συναισθηματική νοημοσύνη παίζει σημαντικό ρόλο στην επιτυχία του παιδιού, εντός και εκτός της σχολικής τάξης.

Συναισθηματική Νοημοσύνη είναι η ικανότητα του παιδιού να αξιολογεί, να ελέγχει και να εκφράζει τα συναισθήματα του. Επίσης βοηθάει το παιδί να αναγνωρίζει τα συναισθήματα του και να χρησιμοποεί τη συναισθηματική πληροφορία ως οδηγό σκέψης και συμπεριφόράς.

Το μοντέλο που εισήχθηκε από τον Daniel Goleman εστιάζει στη συναισθηματική νοημοσύνη ως μια ευρεία παράταξη ικανοτήτων και δεξιοτήτων που οδηγούν την ηγετική απόδοση. Το μοντέλο του Goleman ξεχωρίζει πέντε κύριες δομές της συναισθηματικής νοημοσύνης:

• Αυτογνωσία: Η ικανότητα να γνωρίζεις τα συναισθήματα κάποιου, τις δυνάμεις του, τις αδυναμίες του, τις κινήσεις του, τις αξίες του και τους στόχους του καθώς και η ικανότητα να αναγνωρίζεις τον αντίκτυπο τους σε άλλους ενώ χρησιμοποιείς Συναισθήματα θάρρους για να κατευθύνεις τις αποφάσεις τους.
  • Αυτορύθμιση: Η ικανότητα ελέγχου ή ανακατεύθυνσης τα αποδιοργανωτικά συναισθήματα κάποιου και η πίεση για την προσαρμογή στις μεταβαλλόμενες καταστάσεις.
  • Κοινωνική δεξιότητα: Η ικανότητα διαχείρισης των διαπροσωπικών σχέσεων για την ώθηση ανθρώπων στην επιθυμητή απόφαση.
  • Ενσυναίσθηση: Η ικανότητα του να συλλογίζεται κανείς τα συναισθήματα άλλων ανθρώπων ειδικά όταν λαμβάνουν αποφάσεις.
  • Κίνητρο: Οι κινήσεις που γίνονται για την επίτευξη ενός σκοπού

Συναισθηματική νοημοσύνη ή I.Q. ;
Ο δείκτης νοημοσύνης είναι σημαντικός αλλά είναι μόνο ένα κομμάτι του ''παζλ''. Οι μαθητές που δεν έχουν αναπτύξει ή καλλιεργήσει θα λέγαμε τη συναισθηματική νοημοσύνη τυγχάνει να είναι ''λιγότερο συνδεδεμένοι" με τους συμμαθητές τους και γενικά με το περιβάλλον του σχολείου, ενώ συχνά αυτό τους επηρεάζει αρνητικά και στην εικόνα που δείχνουν μέσα στην τάξη.

Πως μπορεί η συναισθηματική νοημοσύνη να βοηθήσει τους μαθητές ;
Η συναισθηματική νοημοσύνη βοηθάει πρωτίστως τους μαθητές να κατανοήσουν τον ίδιο τους τον εαυτό και εν συνεχεία τους άλλους. Όλο αυτό ξεκινάει με το να διδάσκεις στα παιδιά  να σκέφτονται τις σωστές ερωτήσεις:

Βελτίωση της αυτογνωσίας : Το να γνωρίζουν τα συναισθήματά τους και πως αυτά τους επηρεάζουν.
Ερώτηση: Ποιες είναι οι δυνάμεις σου και ποιες οι αδυναμίες σου;

Διαχείριση άγχους : Να αναγνωρίζουν τί τους προκαλεί στρες και άγχος και πως μπορούν να το βελτιώσουν.
Ερώτηση: Πώς μπορείς να αντιμετωπίσεις αυτή την πρόκληση;

Προσωπική κινητοποίηση : Να τους παρακινείς να φτάσουν τους στόχους που οι ίδιοι έχουν θέσει.
Ερώτηση: Τι πιστεύεις ότι χρειάζεται να κάνεις για να επιτύχεις τον στόχο σου;

Ανάπτυξη ενσυναίσθησης : Το να κατανοούν και να μοιράζονται τα συναισθήματα των άλλων ανθρώπων (συμμαθητών στην προκειμένη)
Ερώτηση: Οι δικές σου ενέργειες πως κάνουν τους άλλουν να νιώθουν;

Λήψη καλών αποφάσεων : Να χρησιμοποιούν τα συναισθήματά τους προκειμένου να επιλέξουν το σωστό ''μονοπάτι'' !
Ερώτηση: Ποια είναι τα επόμενα βήματα που πρέπει να κάνεις;

Αποτελεσματική επικοινωνία : Να κάνουν τόσο λεκτικές νύξεις όσο και μη λεκτικές για να επικοινωνήσουν με τους άλλους
Ερώτηση: Πως μπορείς να επικοινωνήσεις πιο ξεκάθαρα με τους άλλους;

Σύναψη διαπροσωπικών σχέσεων : Να αντιλαμβάνονται τα συναισθήματα των άλλων και να αντιδρούν κατάλληλα
Ερώτηση: Πως μπορείς να συνεργαστείς με τους άλλους με σκοπό να λύσετε μία παρεξήγηση/σύγκρουση ;

Πως μπορείς να αναπτύξεις τη συναισθηματική νοημοσύνη ;

1. Διακρίνετε και αναγνωρίστε τα συναισθήματά : Βοηθείστε τα παιδιά να αντιληφθούν και να κατανοήσουν πως νιώθουν

2. Δώστε σημασία στα συναισθήματα τους : Ρωτήστε τα παιδιά πως τα έκανε να νιώσουν μια συγκεκριμένη κατάσταση και γιατί

3. Να συμπάσχετε με το παιδί σας : Δώστε στα παιδιά να καταλάβουν ότι αντιλαμβάνεστε πως νιώθουν

4. Διδάξτε την τεχική του να επιλύειτε προβλήματα : Δουλέψτε μαζί μέσω των συναισθημάτων και βρείτε από κοινού λύση στο πρόβλημα